Belgia walczy z ptasią grypą. Nasi eksporterzy jaj mogą sporo zyskać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2019,8:45 Aktualizacja: 23-05-2019,8:53
A A A

Niebawem może się okazać, że polscy eksporterzy jaj konsumpcyjnych będą musieli wesprzeć podaż na rynkach Europy Zachodniej. Branża drobiarska w Belgii od połowy kwietnia walczy bowiem z ptasią grypą.  

Liczba ferm dotkniętych wirusem wzrosła już do 49. Producenci wnioskowali do rządu o wydanie zezwolenia na likwidację zainfekowanych stad drobiu - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, walka z ptasią grypą, raport nik, Inspekcja Weterynaryjna

Na walkę z ptasią grypą miliony złotych wydano z naruszeniem prawa

Ponad połowa środków, przeznaczonych na walkę z rozprzestrzenianiem się zachorowań drobiu na ptasią grypę, była wydawana z naruszeniem prawa - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola wykazała, że od stycznia 2016 r. do września 2018 r....

Jeśli tak się stanie, pochodną tego może być deficyt jaj w tym kraju. To z kolei, prawdopodobnie będzie impulsem do rosnącego popytu z innych państw unijnych. I tu szansę dla siebie mogą znaleźć nasze firmy. Polska jest bowiem jednym z liderów eksportu jaj w skorupkach na rynku Wspólnoty.  

Z analiz przeprowadzonych przez izbę wynika, że Belgia zajmuje ósmą pozycję w rankingu największych unijnych producentów jaj konsumpcyjnych. Pogłowie towarowych kur niosek w tym kraju szacuje się na 9,5 mln.

- Belgia jest ważnym europejskim traderem, prowadzi handel jajami i produktami jajecznymi wewnątrz UE i w krajach trzecich. W 2018 roku zaimportowała z Polski 9,2 tys. ton jaj w skorupkach. Oznacza to, że kraj ten był piątym największym odbiorcą naszych jaj w UE. Co ciekawe, od dwóch lat polski eksport na ten rynek rośnie w skali roku o kilkadziesiąt procent - podkreśla Katarzyna Gawrońska, dyrektor KIPDiP.

Ekspertka dodaje, że w Belgii występuje wirus o niskiej zjadliwości (LPAI) podtypu H3N1, który nie podlega kontroli i zwalczaniu zgodnie z przepisami unijnego prawa i nie ma obowiązku jego raportowania do OIE.

Belgijskie firmy postulują o wydanie przez rząd zezwolenia na likwidację drobiu. W związku z tym, że LPAI H3N1 nie podlega wspomnianej oficjalnej kontroli UE, tamtejsza administracja ma problem z uzyskaniem akceptacji Komisji Europejskiej dla możliwości wsparcia finansowego poszkodowanych producentów z funduszu sanitarnego, na który składają się sami rolnicy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA