5 ognisk HPAI. Wszystkie w jednym województwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-11-2021,16:50 Aktualizacja: 29-11-2021,16:55
A A A

Powiat kaliski, gostyński i turecki. To w nich wybuchło najnowszych 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI. Łącznie od 2 listopada służby potwierdził ich już 25.

Liczba ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N1 w Polsce szybko rośnie. W ostatnim tygodniu służby potwierdziły 5 nowych ognisk. Niestety wszystkie wybuchły w Wielkopolsce.

Ognisko HPAI nr 2021/360 zostało stwierdzone 18 listopada w gospodarstwie komercyjnym i przyzagrodowym, w którym utrzymywano 4 203 różnych gatunków zwierząt. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Dębsko w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna, grypa ptaków, Miroslav Toman

Czesi zakazali hodowli drobiu na wolnym powietrzu

W związku z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna (SVS) zakazała hodowli drobiu na wolnym powietrzu. Wszystkie ptaki z wyjątkiem gołębi i strusi muszą znajdować się w pomieszczeniach zamkniętych. Za...

Ognisko HPAI nr 2021/361 zostało stwierdzone 18 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 12 040 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Grodzisko w gminie Poniec w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/362 zostało stwierdzone 19 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 2 911 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Sierzchów w gminie Opatówek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/363 zostało stwierdzone 22 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 6 311 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Wietchinin w gminie Turek w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/364 zostało stwierdzone 24 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 5 535 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Koźlątków w gminie Lisków w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA