31 ferm drobiu zostanie sprawdzonych przez służby weterynaryjne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2020,12:00 Aktualizacja: 03-01-2020,11:59
A A A

Służby weterynaryjne przeprowadzą dochodzenie epizodyczne na terenie 31 ferm drobiu w powiecie ostrowskim – poinformował w piątek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki. Przyczyną jest ptasia grypa, wykryta na fermie drobiu w Topoli Osiedle (Wielkopolskie).

Stwierdzony u 65 tys. kur niosek chorych na ptasią grypę wirus H5N8 w miejscowości Topola Osiedle (Wielkopolskie) nie jest groźny dla ludzi, ale jest śmiertelny dla ptaków - poinformował w piątek PAP o wynikach Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

wirus prasiej grypy, wielkopolskie, grypa ptaków, drób

Grypa ptaków w Wielkopolsce. Drobiowe zagłębie zagrożone

Już nie tylko województwo lubelskie zmaga się z ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków. W czwartek, 2 stycznia pojawiła się informacja, że śmiertelnie groźny dla drobiu wirus pojawił się w powiecie ostrowskim (woj. wielkopolskie)....
- W związku z wykryciem ptasiej grypy służby weterynaryjne przeprowadzą dochodzenie epizodyczne na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym w promieniu 10 km - powiedział.

Działaniami zostanie objętych 31 ferm drobiu na terenie powiatu ostrowskiego.

W trakcie dochodzenia weterynarze będą ustalać ewentualne przyczyny zaatakowania stada kur ptasią grypą.

- Mając na uwadze nasze wcześniejsze doświadczenia jest to bardzo trudne - zastrzegł Żarnecki.

- Być może wirus został wdmuchnięty do kurników przez wentylatory z powietrzem albo wniesiony przez człowieka. Zostaną przeanalizowane wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce w ostatnim czasie na fermie; czy wchodziły jakieś obce osoby, czy w pobliżu są zbiorniki wodne i dzikie ptactwo, czy pasza była świeżo dostarczana i skąd pochodziła. To zdarzenie jest zastanawiające, ponieważ na tym terenie nie stwierdzono przypadków choroby u dzikich ptaków - ocenił Żarnecki.

drób, wielkopolskie, wirus grypy ptaków h5n8, wirus ptasiej grypy

Zostanie zutylizowanych 65 tys. kur niosek

W miejscowości Topola Osiedle (Wielkopolskie) w piątek zostanie zagazowanych 65 tys. kur niosek. Przyczyną jest wykrycie u nich wysoce zjadliwej grypy ptaków. Utylizacja nastąpi w oddalonym ponad 200 km Śmiełowie k. Piły - poinformował w...
65 tys. chorych na ptasią grypę kur niosek w piątek zostanie zagazowanych. Utylizacja nastąpi w oddalonym ponad 200 km Śmiełowie k. Piły. Tam zostaną przerobione na mączkę.

- Są przygotowane odpowiednie auta, które są zabezpieczone, żeby nic się z nich nie wydostawało; na wszelki wypadek przewozowi towarzyszyć będzie konwój ze środkami dezynfekcyjnymi - poinformował Żarnecki.

Dodał, że wirusy grypy mutują, dlatego ludzi, którzy mają kontakt z ptakami obowiązuje szczególna higiena - mycie rąk i zmienianie odzieży. Wirus ten - jak wyjaśnił Żarnecki - jest wrażliwy na obróbkę termiczną (smażenie, gotowanie) i na środki dezynfekcyjne.

Poinformował, że w piątek powołano sztaby kryzysowe w powiecie ostrowskim i wojewódzki w Poznaniu, które kontrolują sytuację.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Wykryto kolejne ognisko grypy ptaków

Kolejne - czwarte - ognisko grypy ptaków wykryto w gospodarstwie hodującym perlice w gminie Uścimów w woj. lubelskim. Według szacunków z powodu wirusa dotychczas padło około 40 tys. ptaków. O nowym ognisku choroby...

- Wyłoniono służby pomocnicze dla lekarzy weterynarii w postaci policji i straży pożarnej. Zostaną podjęte działania osłonowe w postaci wykładania mat dezynfekcyjnych na wytyczonym obszarze zapowietrzonym i zagrożonym - wyjaśnił.

Służby weterynaryjne wykryły ptasią grypę w Topoli Osiedlu 31 grudnia ub.r. Zarażonych zostało 65 tysięcy kur niosek, jaja i pasza.

Dopiero w środę 7 stycznia - jak poinformował PAP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wlkp. Dariusz Hyhs - pojawią się tablice informujące, że w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby jest teren zapowietrzony, a w promieniu do 10 km - zagrożony. Powodem opóźnienia jest świąteczna przerwa firm produkujących tablice.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA