Żywiec wołowy jest tańszy, ale wkrótce może się to zmienić

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-07-2016,11:00 Aktualizacja: 08-07-2016,12:50
A A A

Ceny bydła mięsnego i ras mieszańcowych nieco zmalały. Wpływ na tę sytuację ma Brexit czyli decyzje Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej, a konkretnie osłabienie funta.

Mięso wołowe z Polski zanim trafi do Anglii, Szkocji i Irlandii jest przygotowywane tj. przerabiane i pakowane w Holandii. To właśnie tam trafia nasz żywiec, głównie krowy mieszańcowe. Obecnie jednak, jak informuje TVP 1, popyt i ceny na nasze bydło zmalały.

Angus, bydło mleczne, hodowla bydła

Angus - niewymagające i odporne bydło mięsne

Bydło angus jest drugą, obok herefordów, najbardziej liczną rasą mięsną na świecie. Ich hodowlą od blisko pięciu lat zajmował się Mieczysławo Sabisz z miejscowości Stary Barkoczyn w woj. pomorskim, a od roku jego obowiązki przejął syn...

Kilogram żywca rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, która jest najtańsza, wynosi obecnie 7-7,5 zł brutto. Bydło ras mieszanych mleczno-mięsnych jest o złotówkę droższe i kosztuje 8-8,5 zł/kg. Za buhaje czystorasowe rasy hereford hodowcy mogą otrzymać 8,5-9 zł/kg. Najdroższa jest rasa limousine, za którą zakłady płacą 10-10,5 zł/kg.

Bydło czystych ras mięsnych tj. hereford czy limousine jest eksportowane z Polski głównie do Francji czy Belgii, gdzie wytwarzane jest z nich mięso kulinarne najwyższej jakości. Wołowinę wysyłamy do Hiszpanii, a także sporo do Włoch i Grecji oraz na Bliski Wschód np. do Libanu.

Wołowina z Polski jest także pożądana w Turcji. Tamtejsze zakłady już od kilku tygodni przymierzają się do importu naszego mięsa. Na razie nie wiadomo jednak ile będą w stanie za nie zapłacić. Jak informuje TVP 1 nieoficjalnie mówi się, że będą to bardzo wysokie ceny, co może także poprawić sytuację na krajowym rynku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA