Wartość hodowlana buhaja przeliczona na złotówki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-12-2019,15:00 Aktualizacja: 13-12-2019,9:59
A A A

Hodowcy bydła mlecznego mogą już wybierać buhaje, które zapewnią im wyższe zyski w przyszłości.

Centrum Genetyczne Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (CGen) po raz pierwszy udostępniło wartości Indeksu Ekonomicznego (IE) dla wszystkich buhajów.

"Indeks Ekonomiczny jest indeksem selekcyjnym wyrażającym łączną wartość hodowlaną zwierzęcia przeliczoną na złotówki. Dzięki niemu hodowcy będą mogli doskonalić swoje stada w kierunku maksymalizacji zysków. Porównując buhaje na podstawie wartości IE każdy producent mleka może określić różnicę w spodziewanych zyskach od ich córek i wybierać te buhaje, które pozwolą mu zarobić najwięcej" czytamy w komunikacie opublikowanym przez CGen.

konferencja bujatryczna, Wrocław, krowy wysokocielne, problemy metaboliczne

Jakie problemy dotykają krów wysokocielnych?

Krowom zasuszonym zazwyczaj poświęca się mniej uwagi niż tym w będącym w doju. A to właśnie ten okres w dużym stopniu odpowiada za przebieg kolejnej laktacji.   Problemy metaboliczne krów wysokocielnych, to hasło przewodnie konferencji,...

Dzięki temu, że IE jest wyrażony w złotówkach, hodowcy mogą podejmować decyzje o inwestycji w lepsze nasienie. W tym celu należy sprawdzić wartości IE w rankingu buhajów. Znajdziesz go TUTAJ.

Wartości IE są obliczane przez CGen także dla wszystkich samic zgenotypowanych w Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM. Dostęp do nich możliwy jest TUTAJ.

"Podsumowanie genotypowania pozwoli hodowcy na wyświetlenie rankingu zgenotypowanych zwierząt z jego stada, a w rezultacie podjęcie właściwych decyzji selekcyjnych prowadzących do wzrostu efektywności ekonomicznej" czytamy w komunikacie CGen.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA