Użytki zielone - trzeba usunąć nadmiar wody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-04-2024,12:10 Aktualizacja: 12-04-2024,12:51
A A A

Jak zadbać o to, aby uzyskać odpowiednią ilość pasz, tj. kiszonek, sianokiszonek czy siana z użytków zielonych?

Wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych i racjonalne gospodarowanie wodą, nawożenie organiczne i mineralne, zwalczanie chwastów i podsiew. To kluczowe czynności, które każdego roku wykonujemy na użytkach zielonych.

– Ten rok rozpoczynamy nietypową wiosną, ponieważ po raz pierwszy po kilku suchych latach na polach i łąkach jest mokro. Dlatego pierwszym krokiem powinien być przegląd stanu rowów melioracyjnych – tłumaczy Jerzy Trościanko z firmy DSV.

biogazownie, opas bydła, opas wolców, wolce, mięso wołowe, bydło mięsne, dobrostan zwierząt, ochrona środowiska, buhaje

Energia odnawialna i opas wolców przyszłością sektora wołowiny?

Rozwój produkcji mięsa wołowego zależy od innowacji i nowoczesnych rozwiązań. Ich wdrożenie, nie tylko w hodowli i produkcji bydła mięsnego, zajmuje, począwszy od badań, około 10 lat. Rozwój produkcji energii odnawialnej w...

Rowy należy oczyścić, udrożnić przepusty i wyloty zbieraczy, w razie potrzeby pogłębić, tak żeby woda jak najszybciej schodziła z pól i użytków zielonych.

Dopiero gdy będą one wolne od jej nadmiaru, możemy przejść do zabiegów pielęgnacyjnych.

– Jako pierwsze narzędzie posłuży nam włóka, za pomocą której rozgarniemy kretowiska, widoczne po tej zimie o wiele częściej, szczególnie na wzniesieniach. Ten zabieg możemy wykonać do czasu, gdy ruń urośnie nie wyżej niż 10 cm, bo przy wyższym poroście uszkodzimy trawy – tłumaczy Jerzy Trościanko.

Na użytkach torfowych wskazane jest też wałowanie. Mrozy i duża ilość wody spowodowały podniesienie i rozluźnienie wierzchniej warstwy darni, którą trzeba przycisnąć, aby jej korzenie miały dobry kontakt z glebą i nie przesychały.

Nawożenie wykonujemy gnojowicą oraz nawozami mineralnymi.

krowa Sandra, krowa Janna 5, Maciej Pohl, Agromadex, wydajność życiowa, wydajność laktacyjna, wydajność mleczna, krowy

Krowy rekordzistki o najwyższej wydajności laktacyjnej i życiowej

Przeciętna krowa pod oceną użytkowości mlecznej według danych za 2023 rok żyła 5,37 roku. Była ona użytkowana przez przez 3,02 roku i w trakcie tego okresu wyprodukowała 27 253 kg mleka, 1 108 kg tłuszczu i 928 kg białka. Polska Federacja...

– W przypadku nawożenia mineralnego powinniśmy przyjąć zasadę, że na każdy kilogram podanego azotu powinno przypadać 1,1 kg potasu, 0,2 kg siarki i 0,3 kg fosforu – mówi Trościanko.

Typowy podsiew wykonujemy co 2-3 lata w ilości około 25 kg mieszanki na hektar. W jej składzie powinny znajdować się przede wszystkim życice.

– Istnieje rodzaj podsiewu, który jest określany mianem korekcyjnego. Wysiewa się co roku 7-10 kg lub co dwa lata ok. 15 kg nasion na ha. Traktujemy to jako tworzenie tzw. banku nasion – mówi Jerzy Trościanko dodając:

– Jeśli z jakiegoś powodu darń stanie się rozluźniona, te znajdujące się w glebie wykiełkują od razu, a jeśli nie, będą czekać na sprzyjające warunki.

Więcej informacji na temat przygotowania użytków zielonych do sezonu znajdziesz w najnowszym wydaniu naszego magazynu „Hoduj z Głową Bydło” nr 2/2024. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA