Unia sprowadza coraz więcej wołowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
28-02-2017,15:05 Aktualizacja: 28-02-2017,15:30
A A A

W 2016 roku (bez grudnia) kraje Unii Europejskiej sprowadziły 309,7 tys. ton mięsa, produktów z wołowiny oraz żywca wołowego. To o 3,9 proc. więcej niż rok wcześniej.

Eksperci Komisji Europejskiej podają, że najwięcej towarów sprowadzono tradycyjnie z Brazylii (130,7 tys. ton), Urugwaju (około 51 tys. ton) oraz Argentyny (39,9 tys. ton). Udział tych trzech krajów w imporcie do Wspólnoty wyniósł 71,5 proc. - informuje FAMMU/FAPA.

branża mięsna, rynek mięsna, firmy mięsen, handel mięsem, Unimięs, Peklimar, Madej Wróbel

Powstaje mięsny gigant. Możliwe są kolejne przejęcia

Omega Holding, za którym stoi Zbigniew Dworakowski, złożył do urzędu antymonopolowego wniosek o zgodę na fuzję firm z branży mięsnej. Madej Wróbel łączy bowiem siły z Unimięsem i Zakładami Mięsnymi Peklimar, które należą już do...

W omawianym czasie kupiono także m.in. 26,8 tys. ton produktów z Australii, 20,1 tys. ton ze Stanów Zjednoczonych, 9,9 tys. z Namibii, 9,3 tys. Nowej Zelandii. 8,6 tys. z Botswany, 5,4 tys. z Paragwaju oraz 4,9 tys. ze Szwajcarii.

W pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku UE wyeksportowała natomiast 634,7 tys. ton mięsa oraz produktów z mięsa wołowego, a także żywca wołowego - o 17,4 proc. więcej niż przed rokiem.

W górę poszły przede wszystkimi wysyłki do Turcji, Hongkongu, Izraela, Libii, a także do Algierii, na Filipiny, do Wietnamu i Egiptu. Spadła za to sprzedaż do Libanu, Bośni i Hercegowiny, Ghany, Szwajcarii i Norwegii.

W 2016 roku (bez grudnia) Unia pozostawała eksporterem netto w łącznym handlu wymienionymi towarami. Biorąc jednak pod uwagę ujemny bilans (63 tys. ton) w wymianie mięsem (świeże, chłodzone, mrożone oraz konserwowane) Wspólnota była importerem netto.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA