Transplantacja zarodków - wymagania prawne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-10-2015,9:00 Aktualizacja: 26-10-2015,21:58
A A A

Embriotransfer w hodowli bydła pozwala uzyskać szybki postęp hodowlany. Krowy, od których pozyskuje się zarodki powinny być zdrowe i posiadać orzeczenie lekarsko-weterynaryjne stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Zarodki powinny być pozyskane od krów wpisanych do księgi zwierząt hodowlanych lub pochodzących od rodziców wpisanych do tych ksiąg. Stado, w którym przeprowadza się transplantację zarodków musi być przez okres trzech lat wstecz wolne od: gruźlicy, brucelozy oraz enzootycznej białaczki.

test_ciazy_glikoproteiny_bydlo

Testy do wykrywania ciąży

Diagnostykę ciąży oprócz tradycyjnych metod można wykonać za pomocą testu z mleka, surowicy lub osocza krwi już od 28 dnia po inseminacji. W stadach bydła mlecznego diagnostykę ciąży najczęściej wykonuje się za pomocą badania rektalnego lub...

- Dawczynie zarodków powinny pochodzić z gospodarstwa, w którym przez okres sześciu miesięcy poprzedzających zabieg nie nałożono nakazu lub zakazu na podstawie przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz o badaniu bydła rzeźnego i mięsa. Jednocześnie przez okres 12 miesięcy nie stwierdzono przypadków: pryszczycy, pomoru bydła, zarazy płucnej, gorączki doliny Rift oraz choroby niebieskiego języka - podczas Międzynarodowej Konferencji Bujatrycznej tłumaczył prof. dr hab. Leszek Krakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ponadto w stadzie przez okres 15 dni przed  zabiegiem nie może wystąpić przypadek wąglika, wścieklizny przez 30 dni, zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy przez 12 miesięcy oraz zarazy rzęsistkowej lub choroby mętwikowej bydła przez 30 dni.

- Do inseminacji dawczyń można wykorzystać nasienie mrożone pochodzące ze stacji hodowli lub pokryć je naturalnie buhajem posiadającym aktualne świadectwo zdrowia - mówił prof. dr hab. Leszek Krakowski.

Unormowania prawne w sprawie materiału biologicznego wykorzystywanego w rozrodzie zwierząt gospodarskich są regulowane przez ustawę (Dz.U. 04.69.625) Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2004 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA