Skup mleka rośnie, a ceny przetworów wciąż niestabilne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-09-2020,9:35 Aktualizacja: 02-09-2020,9:34
A A A
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że w lipcu skupiono łącznie o 1% więcej mleka niż przed miesiącem. W trzecim tygodniu sierpnia wzrosła cena zbytu masła konfekcjonowanego, a masła w blokach spadła.
 
Dostawy mleka surowego w Polsce w pierwszych siedmiu miesięcach 2020 r. według danych GUS wyniosły 7,2 mld litrów. Jest to o około 3% więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.
 
Producenci w lipcu do skupu odstawili 1 046 mln litrów surowca. to o 1% więcej niż miesiąc wcześniej i o 2% więcej niż przed rokiem. 
 
mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, GUS, krowy mleczne, produkcja mleka,

Mleko w skupie w końcu podrożało

Ceny skupu mleka w Polsce są stabilne z tendencją rosnącą. Mleczarnie w końcu płaciły nieco więcej niż przed miesiącem. To pierwsza od marca podwyżka notowań tego surowca. Mleko w skupie w lipcu kosztowało średnio niemal 1,31 złotych za litr....
W trzecim tygodniu sierpnia w Polsce odnotowano wzrost cen zbytu masła konfekcjonowanego, przy jednoczesnym dalszym spadku cen masła w blokach. 
 
Zakłady mleczarskie w Polsce w dniach 17-23 sierpnia za masło w blokach średnio uzyskiwały 14,30 zł za kg. Cena ta była o 2 gr za kg niższa niż tydzień wcześniej.
 
Jednocześnie była ona o 1% wyższa niż przed miesiącem, ale o 2% niższa niż przed rokiem.
 
Masło konfekcjonowane zbywano średnio po 16,82 zł za kg. Cena ta była o 2% wyższa niż w poprzednim tygodniu i o 1% wyższa niż przed miesiącem i przed rokiem.
 
Odtłuszczone mleko w proszku w trzecim tygodniu sierpnia uzyskało cenę 8,97 zł za kg. Było to o 1% więcej niż w poprzednim notowaniu i o 5% więcej niż przed miesiącem. 
 
Pełne mleko w proszku kosztowało 11,56 zł za kg i było o 1% tańsze niż przed tygodniem, ale o 1% droższe  niż miesiąc wcześniej. 
 
W porównaniu z cenami sprzed roku odtłuszczone mleko w proszku było o 3% droższe, a pełne mleko w proszku o 3% tańsze. 
 
bydło mięsne, Jacek Zarzecki, PZHiPBM, opasy, limousine, krowy mamki,  buhaje rozpłodowe, cielęta, odsadki

Koronawirus i obrońcy zwierząt szkodzą hodowcom bydła

Jak hodowcy bydła mięsnego przetrwali pandemię koronawirusa? Czy mamy szansę na zwiększenie pogłowia tych zwierząt oraz spożycia wołowiny w Polsce? Czy obrońcy praw zwierząt rzeczywiście mają prawo zabierać je właścicielom? Jacek Zarzecki, prezes...
Krajowi producenci za ser Edamski uzyskiwali średnio 13,15 zł za kg. Było to o 6 gr za kg mniej niż w drugim tygodniu sierpnia, ale o 4 gr za kg więcej niż przed miesiącem. 
 
Notowania sera Gouda wyniosły 13,56 zł za kg. Było to o 3% drożej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. 
 
Sery te były droższe niż przed rokiem odpowiednio o 4 i 5%. 
 
Na platformie handlowej GlobalDairyTrade w dniu 18 sierpnia indeks cen GDT1, w odniesieniu do poprzedniego notowania, spadł o 1,7%. 
 
Podczas aukcji sprzedano łącznie 31,3 tys. ton artykułów mleczarskich. Za masło płacono 3370 dolarów za tonę, czyli około 12440,86 zł. Było to o 2% mniej niż w poprzednim notowaniu i o 5% mniej niż przed miesiącem. 
 
Ser Cheddar zbywano po 3442 dolarów za tonę (około 12706,66 zł). Było to o 3,5% taniej niż dwa tygodnie wcześniej i o 9,5% taniej niż przed miesiącem. 
 
Odtłuszczone mleko w proszku kosztowało 2608 dolarów za tonę (około 9627,82 zł). Cena ta była o 1% wyższa niż w poprzednim notowaniu, ale o 3% niższa niż przed miesiącem. 
 
wybór matki buhajów, buhaj inseminacyjny, wartość hodowlana, PFHBiPM,

Jak odbywa się wybór matki buhajów?

Krowy o najwyższej wartości genetycznej w stadzie maja szansę stać się matkami buhajów. Kryteria wyboru tych samic są zapisane w programach hodowlanych a zwierzęta, które spełniają wymagania stają się matkami potencjalnych...
Cena pełnego mleka w proszku ukształtowała się na poziomie 2936 dolarów za tonę (około 10838,68 zł). To o 2% mniej niż dwa tygodnie wcześniej i o 9% mniej niż przed miesiącem. 
 
W porównaniu z cenami sprzed roku odtłuszczone mleko w proszku było droższe o 5%, masło było tańsze o 16%, ser Cheddar potaniał o 11% , a notowania pełnego mleka w proszku spadły o 5%. 
 
Na giełdzie w Chicago, która odbyła się 21 sierpnia masło w ciągu miesiąca potaniało o 12% do wartości 3340 dolarów za tonę (około 12330,11 zł). Było to o 2% więcej niż przed tygodniem, ale aż o 32% mniej niż przed rokiem. 
 
Za odtłuszczone mleko w proszku uzyskiwano 2172 dolarów za tonę (około 8018,26 zł). Cena ta była o 2% wyższa niż w poprzednim notowaniu, ale o 2% niższa niż przed miesiacem. 
 
Cena pełnego mleka w proszku wyniosła 3682 dolarów za tonę (około 13592,66 zł). To o 1% mniej niż tydzień wcześniej i o 0,3% mniej niż przed miesiącem. 
 
W odniesieniu do cen sprzed roku odtłuszczone mleko w proszku było tańsze o 4%, a pełne mleko w proszku potaniało o 2%. 
 
Za ser Cheddar płacono 3638 dolarów za tonę (około 13430,22 zł). Cena ta była o 9% niższa niż przed tygodniem i o 35% niższa niż miesiąc wcześniej, a także o 12% niższa niż przed rokiem.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA