"Skarbówka" rozlicza rolników ze sprzedaży kwot mlecznych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2016,13:20 Aktualizacja: 08-10-2016,14:05
A A A
Urzędy kontroli skarbowej sprawdzają rzetelność rozliczania się producentów mleka z tytułu podatku dochodowego ze sprzedaży kwot mlecznych. Rolnicy mają sporo zastrzeżeń do tych zabiegów.
 
O pilną interwencję w tej do Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpiła Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.
 
Gospodarze jako istotny problem wskazują "wysyłanie przez urzędy kontroli skarbowej wezwań do producentów mleka w sprawie rozliczenia się ze sprzedaży kwot mlecznych i osiągnięcia dodatkowych dochodów z tej transakcji". 

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Ograniczenie produkcji mleka. Kolejne wnioski trzeba złożyć do 12 października

Producentom mleka z Unii Europejskiej, którzy chcą ograniczyć produkcję, zostało 1,5 mln euro do podziału. To zaledwie 1 proc. całej kwoty czyli 150 mln euro zapewnionych przez Komisję Europejską na ten cel. KE zaproponowała cztery możliwe...
Według łódzkiej izby, urzędnicy skarbowi żądają potwierdzenia cen obowiązujących na kwoty mleczne w latach 2011-2014. 
 
"Z posiadanych informacji wynika, że Agencja Rynku Rolnego i inne instytucje, nie prowadziły ewidencji cen kwot mlecznych funkcjonujących na rynku w danym okresie. Duże rozbieżności w cenach sprzedaży kwot mlecznych wynikały z podaży i popytu i wynosiły od 0,20 do 1,20 zł/kg. Zdaniem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego urzędy kontroli skarbowej nie mają prawa kwestionować umów cywilno-prawnych zawieranych między rolnikami na sprzedaż-kupno kwoty mlecznej" - czytamy w piśmie rolniczego samorządu. 
 
Jak sprawdziliśmy, UKS-y rzeczywiście wzięły pod lupę rozliczenia związane z transakcjami kwot mlecznych. Przypuszczalnie wiąże się to z dużymi rozbieżnościami w cenach, jakie podawali rolnicy.

izby rolnicze, rolniczy samorząd, krir, grupa wyszehradzka, produkcja mleka

Izby nie mają wątpliwości. Redukcja produkcji mleka to krok wstecz

Uwolnienie importu produktów roślinnych i zwierzęcych do Unii Europejskiej może poważnie zagrozić produkcji rolnej we Wspólnocie i bezpieczeństwu żywnościowemu. To wspólne wnioski izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej w...
Mariola Grabowska, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi poinformowała nas, że do minionego piątku wysłano „zawiadomienia o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2011-2015, z tytułu sprzedaży indywidualnej kwoty mlecznej, do 50 rolników-producentów mleka". 
 
- W odpowiedzi na otrzymane zawiadomienia większość rolników złożyło deklaracje pierwotne lub korekty wcześniej złożonych deklaracji, bądź zadeklarowało zamiar ich złożenia. Sprawy są w toku, a do urzędu na bieżąco wpływa korespondencja - podaje rzecznik Grabowska. 
 
Zaznacza jednocześnie, iż łódzki UKS nie żądał od rolników potwierdzenia cen obowiązujących na kwoty mleczne w latach 2011-2015. - Ale w kierowanych do nich pismach informował, że w przypadku rażącego odbiegania ceny transakcji od wartości rynkowej, taka cena może podlegać weryfikacji - zaznacza na koniec Grabowska.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA