Różnica w cenie mleka przekroczy złotówkę?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-03-2023,9:45 Aktualizacja: 15-03-2023,7:42
A A A

Ceny mleka w najbliższym czasie mogą być bardzo zróżnicowane. Na rynku wystąpi bowiem duża nadpodaż tego surowca.

- Małe mleczarnie, które w znacznym stopniu są uzależnione od sprzedaży swojego mleka jako przerzutowego w cenie nie rzadko poniżej 1,50 złotych za litr, niestety nie będą w stanie płacić swoim dostawcom wiele więcej - mówi Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła (OZHB), członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Produkcja podstawowych produktów typu masło, śmietana, kefir i twaróg, jego zdaniem, również nie zapewni wystarczających dochodów, aby poprawić rentowność małych mleczarni.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, mleczarstwo w Polsce, pasze, ceny nawozów, gaz, energia, amortyzacja

Koszty produkcji mleka dramatycznie wzrosły

Koszty produkcji mleka w okresie sprzed pandemii Covid-19 oraz wojny na Ukrainie, w gospodarstwie utrzymującym 160 krów mlecznych wynosiły 1,28 zł na litr. W 2022 roku przekroczyła ona 2 złote. Martin Ziaja posiada 210 ha i 160 krów...

Producenci mleka sprzedający surowiec wyłącznie do pośredników, którzy zajmują się skupem i dostarczaniem mleka do wielkich przetwórców, mogą się znaleźć w jeszcze gorszej sytuacji.

- W przypadku dalszego wzrostu produkcji mleka, co cały czas obserwujemy, ci rolnicy mogą stanąć w obliczu zakłóceń w odbiorze surowca - obawia się Martin Ziaja.

Hodowca uważa, że w nieco lepszej sytuacji będą producenci związani z dużymi spółdzielniami lub prywatnymi mleczarniami.

W tych zakładach ryzyko przerwania odbioru mleka jest minimalne, a szeroka paleta produktów gwarantuje względną stabilność ich funkcjonowania.

- Oczywiście nie uchroni nas to przed kolejnymi spadkami cen skupu, ale z pewnością taka forma współpracy jest bezpieczniejsza i bardziej stabilna, niż w przypadku pośredników - mówi Martin Ziaja dodając:

- Spodziewamy się, że w najbliższym czasie ceny skupu mleka w Polsce mogą mieć wyjątkową rozpiętość sięgającą nawet od 1,40 do 2,60 złotych za litr.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2023

Hoduj z głową świnie:

-ASF we Włoszech

-Okiem doradcy

-Co nowego w branży?

-Fitobiotyki dla świń

-Termowizja w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA