Rośnie eksport wołowiny i cielęciny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2018,10:10 Aktualizacja: 06-11-2018,10:22
A A A

Od stycznia do końca sierpnia Polska wyeksportowała 324 tys. ton produktów wołowych i cielęcych (w ekwiwalencie tusz). To odpowiednio o 1 i 12 proc., więcej niż przed rokiem - wynika z obliczeń KOWR na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

"Z Polski eksportowano głównie mięso (92 proc. udziału w eksporcie produktów wołowych), którego w analizowanym okresie wywieziono 269 tys. ton, o 2 proc. więcej niż przed rokiem" - czytamy w komunikacie, na który powołuje się portal money.pl

hereford, wytłoki jabłkowe, bydło mięsne, opasy

Hereford wśród jabłkowych sadów

Hodowca posiada 60 mamek rasy hereford oraz 20 limousine i produkuje materiał hodowlany oraz rzeźny. Prowadzi on również sady owocowe, a w żywieniu zwierząt wykorzystuje przede wszystkim odpady z przemysłu jabłkowego.   Maciej...

Według ekspertów z Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa głównymi odbiorcami naszej wołowiny kraje Unii Europejskiej, m.in. Włochy (53 tys. ton - 20 proc. wolumenu eksportu), Niemcy (34 tys. ton - 13 proc.), Hiszpania (22 tys. ton - 8 proc.) i Holandia (21 tys. ton - 8 proc.).

Polska wołowina sprzedawana była również m.in. w Turcji (29 tys. ton - 11 proc. wolumenu) i Izraelu (9 tys. ton - 3 proc.).

"Z prognozy IERiGŻ-PIB wynika, że w 2018 r. eksport produktów wołowych i cielęcych z Polski może być o około 3 proc. większy niż w 2017 r. Korzystnie na jego wzrost wpływać będzie rosnący popyt importowy (zwłaszcza ze strony krajów azjatyckich) oraz uznanie Polski jako kraju wolnego od BSE" - czytamy dalej.

W omawianym czasie do kraju przywieziono z kolei 30 tys. ton żywca, mięsa i przetworów wołowych i cielęcych (w ekwiwalencie tusz) - o 7 proc. mniej niż przed rokiem. Wydatki na zakup produktów wołowych (podobnie jak przed rokiem) wyniosły 105 mln euro.

źródło: money.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Wtorek, 20 listopada Godz:
Imieniny: Anatola, Sądzimira
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2018

Hoduj z głową świnie:

-Pozbyć się gryzoni

-I jak tu żywić po suszy?

-Sposoby na ciepłą chlewnię

-Świńskie hybrydy w akcji

-Spółdzielnia hodowlana

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2018

Hoduj z głową bydło:

-Opas byków simental

-Biodynamiczne mleko

-Kukurydza i smaczny międzyplon

-Z gryzoniami nie ma żartów

-Wzmocni odporność cieląt

PRENUMERATA