Rolnik kontra wieś. Spór o budowę obory przybiera na sile

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2019,8:10 Aktualizacja: 21-03-2019,8:24
A A A

Jedyny pozostały rolnik-hodowca zwierząt w wiosce chce postawić - niewielką jak na dzisiejsze czasy - oborę na posesji. Pozostali mieszkańcy protestują z obawy przed smrodem i hałasem. Złożyli skargę do władz.

Opisywany przez "Nową Trybunę Opolską" spór dotyczy niewielkiej wsi Balcarzowice pod Strzelcami Opolskimi, ale śmiało można powiedzieć, że jest niemal symboliczny.

antybiotyki, bydło mleczne, mastitis, krowy mleczne

Antybiotyki w produkcji bydła można ograniczyć

Zwierzęta są niemal karmione antybiotykami. Takie komunikaty pojawiające się zazwyczaj w mediach nie związanych z rolnictwem, często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Antybiotyki co prawda są w niektórych przypadkach zbyt...

Do takich konfliktów związanych z rosnącą przewagą liczbową nad rolnikami pozostałych mieszkańców wiosek (w tym napływowych) dochodzi coraz częściej i prawdopodobnie będą eskalować, jeśli nie dojdzie do istotnych zmian w prawie.

W Balcarzowicach jedyny we wsi rolnik, który zajmuje się hodowlą zwierząt, chce wybudować w obrębie gospodarstwa oborę wraz z dojarnią krów. Jest ona przewidywana na 40 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych), czyli na np. ok. 40 krów. To - biorąc pod uwagę jakie obiekty inwentarskie się obecnie stawia - niewielki budynek z przeciętną obsadą bydła.

Mieszkańcy położonych po sąsiedzku domów protestują jednak przeciwko inwestycji. Obawiają się nieprzyjemnych zapachów i hałasu. - Nie będzie można otworzyć okna ani wywiesić prania na dworze, bo wszystko będzie śmierdzieć - powiedziała reporterowi "NTO" jedna z mieszkanek.

Sąsiedzi rolnika mają też inne argumenty. Podkreślają, że nikt nie będzie chciał kupować wystawionych tam na sprzedaż działek budowlanych, przez co miejscowość nie będzie się rozwijać.

Szkoła Żywienia, dobrostan bydła mlecznego, krowy mleczne, cielęta

Dobrostan bydła mlecznego. Mamy nad czym pracować

- Dobrostan zwierząt, to nie jest zbyt popularne słowo. Wiemy, że on jest potrzebny i że powinniśmy się nim zająć. Często słyszymy jednak, że może zrobimy to później, są ważniejsze sprawy - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski...

Ponadto ich zdaniem obora nie musi powstawać w jej centrum, bo gospodarz ma inne grunty, bardziej oddalone od domostw. Mają też żal do inwestora, że o swoich planach ich nie poinformował.

Rolnik odpiera zarzuty. W rozmowie z dziennikarzem zaznaczył, że budowa zaplanowana jest w takim miejscu, gdzie będzie łatwy dostęp do prądu, sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej.

- Trudno, żebym stawiał oborę w środku pola, gdzie nie ma niczego. To jest wieś, a na wsi jest rolnictwo. A jak komuś to nie odpowiada, powinien się przeprowadzić do miasta - przekonuje.

Skarga na inwestycje trafiła do władz samorządowych, ale według nich wydaje się być bezzasadna. - Nie było podstaw, by nie wydać rolnikowi zgody na budowę. Inwestor dostał pozwolenie na budowę jeszcze w 2017 r. Poza ostatnimi głosami niezadowolenia, do starostwa nie wpłynęły żadne skargi - tłumaczy starosta strzelecki Józef Swaczyna.

Okazało się ponadto, że gospodarz nie miał obowiązku informowania sąsiadów o inwestycji, gdyż nie wymagała ze względu na swoje dość skromne rozmiary uzyskania tzw. decyzji środowiskowej.

"NTO" podaje na koniec, że rolnik mimo protestów zamierza sfinalizować budowę obory jeszcze w tym roku.

źródło: "Nowa Trybuna Opolska"
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA