Przetwory mleczne zanotowały duży wzrost cen

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,15:00 Aktualizacja: 24-08-2016,14:27
A A A

Sytuacja na rynku przetworów mlecznych poprawia się. W sierpniu na internetowej giełdzie Global Dairy Trade (GDT) ich indeks wzrósł o blisko 20 proc.

Ceny przetworów mlecznych rosną, choć w różnym stopniu. W Unii Europejskiej notuje się mniejsze zwyżki cen. Natomiast na platformie GDT w ostatnim miesiącu doszło do znacznego ich wzrostu i był on najwyższy od września 2015 r – informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

mleko w proszku, eksport, mleczarnie

Mleko w proszku – najlepszy towar eksportowy

- Proszki mleczne są dla branży mleczarskiej najlepszym produktem eksportowym, gdyż nie wymagają warunków chłodniczych, można je długo przechowywać i są stosunkowo łatwe w transporcie – zapewniał Dariusz Sapiński prezes Mlekovity,...

Jednak jak na razie rosnące ceny przetworów mlecznych nie przekładają się na wzrost cen skupu mleka surowego. Jednak według prognoz lipiec był ostatnim miesiącem, w którym ceny mleka w krajach Unii Europejskiej uległy obniżeniu.

W dniach 2 i 16 sierpnia odbyły się dwie aukcje na platformie Global Dairy Trade, podczas których zanotowano wzrost cen przetworów mlecznych odpowiednio o 6,6 proc. i 12,7 proc. W ujęciu rocznym (sierpień 2015 – sierpień 2016) wartość indeksu jest już wyższa o 41,3 proc.

Z kolei mleko pełne w proszku w ciągu dwóch ostatnich aukcji GDT podrożało o 29,6 proc. Natomiast cena mleka odtłuszczonego w proszku wzrosła w tym czasie o 5,3 proc., a masła o 21,9 proc.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA