Przebadano ponad milion zwierząt. Tylko pięć było chorych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
15-12-2016,8:10 Aktualizacja: 15-12-2016,8:52
A A A

Najnowszy raport Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) podsumowujący 2015 rok, potwierdza niską liczbę nowych przypadków tzw. choroby szalonych krów (BSE) w krajach Unii Europejskiej.

Autorzy opracowania podają, że po przebadaniu 1,4 mln sztuk bydła we Wspólnocie, stwierdzono zaledwie 5 przypadków tej choroby (w Irlandii, w Słowenii, w Hiszpanii oraz dwa w Wielkiej Brytanii) - informuje FAMMU/FAPA.

choroba szalonych krów, bse, gąbczasta encefalopatia bydła

Coraz więcej krajów z niskim ryzykiem zagrożenia BSE

Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) uznała Hiszpanię, Niemcy oraz Litwę za kraje "niskiego ryzyka zagrożenia" tzw. chorobą szalonych krów (BSE).   Zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt lądowych OIE, otrzymanie i...

Dwa przypadki BSE - w Irlandii (zwierzę urodzone w 2009 r.) i w Wielkiej Brytanii (zwierzę urodzone w 2010 r.) - były tzw. "klasycznymi", gdyż dotyczyły bydła urodzonego po 2001 r., czyli od kiedy obowiązywały bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące pasz.  Bruksela zakazała stosowania przetworzonych białek zwierzęcych w żywieniu przeżuwaczy już w 1994 r. rozciągając zakaz na wszystkie zwierzęta gospodarskie w 2001 r.

EFSA stoi teraz przed wyzwaniem znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego "klasyczne" przypadki BSE jeszcze pojawiają się. Liczba wykrywanych przypadków choroby w ostatnich latach jest bardzo mała w porównaniu do tysięcy zwierząt zakażonych w szczytowym momencie kryzysu, ale poprzednie roczne raporty wykazywały jednak zaledwie dwa przypadki w 2013 r. oraz trzy w 2014 r., przy 5-8 tzw. nietypowych (spontanicznych).

Każde wykrycie tzw. klasycznego przypadku BSE u bydła oznacza dla kraju, w którym wystąpił poważne konsekwencje. W 2015 roku Irlandia straciła status "niskiego zagrożenia BSE". To samo było w przypadku Francji na początku bieżącego roku. EFSA ma wydać opinię naukową w tej sprawie w połowie przyszłego roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA