Produkty mleczne sprzedają się dobrze mimo pandemii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2021,11:45 Aktualizacja: 03-02-2021,11:54
A A A

W ciągu 11 miesięcy ub.r. branża mleczarska wyeksportowała produkty o wartości 2,1 mld euro, podobnie jak rok wcześniej. Najwięcej z nich trafiło do Niemiec W strukturze wywozu dominującą pozycję zajmują sery i twarogi.

"Mimo pogorszenia koniunktury na światowym rynku mleka, głównie w wyniku ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa, przychody z eksportu produktów mlecznych uzyskane przez branżę mleczarską kształtowały się na poziomie zbliżonym do notowanego w bardzo dobrym roku 2019" - czytamy w raporcie KOWR.

sektor mleczarski, Strategia Od Pola do Stołu, polska izba mleka, grzegorz puda, wspólna polityka rolna

Sektor mleczarski będzie priorytetowo traktowany. Minister zapewnia

- Strategia "Od Pola do Stołu" stwarza szansę dogonienia krajów zachodnich Wspólnoty. Mleczarstwo jest liderem w produkcyjności i eksporcie. Chcę służyć pomocą w otwieraniu nowych rynków - zapewnia minister Grzegorz...

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w okresie styczeń–listopad 2020 r. wywiezione produkty mleczne warte były ponad 2,1 mld euro (9,5 mld zł). Wartość importu wyniosła blisko 1 mld euro (4,4 mld zł), o 1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dodatnie saldo obrotów handlowych artykułami mleczarskimi w okresie jedenastu miesięcy 2020 r. ukształtowało się na poziomie ponad 1,1 mld euro (5,1 mld zł), o 1 proc. wyższym niż przed rokiem.

Produkty mleczne z Polski tradycyjnie, eksportowane były przede wszystkim do UE. Udział tych krajów w wartości wywozu wyniósł 67 proc. Wpływy uzyskane z wywozu do UE obniżyły się o 10 proc., do 1,4 mld euro.

Głównymi odbiorcami produktów mlecznych były: Niemcy (18 proc. wartości - 395 mln euro), Czechy (6 proc. - 137 mln euro), Wielka Brytania i Niderlandy (po 5 proc. - 108 mln euro i 101 mln euro).

Global Dairy Trade, GDT, mleko surowe, cena mleka w Polsce, bezwodny tłuszcz mleczny, odtłuszczone mleko w proszku

Produkty mleczarskie drożeją. Piąty wzrost na GDT

Na Global Dairy Trade, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, utrzymuje się pozytywny trend. Druga w 2021 r. aukcja zakończyła się na plusie. Jest to jednocześnie piąty wzrost od połowy listopada ubiegłego...

Udział wysyłek artykułów mleczarskich do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw od 2014 r. jest niewielki i w omawianym czasie wyniósł 6 proc. Jednak łączna wartość wyeksportowanych produktów do WNP była 2,3 razy większa niż w analogicznym okresie 2019 r. i wyniosła 129 mln euro.

Zwiększyła się sprzedaż produktów mleczarskich do krajów z poza UE i WNP do 0,6 mld euro. Było to o 16 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2019 r. Największy udział w eksporcie miały Chiny (5 proc. wartości wywozu - 109 mln euro), Algieria (4 proc. - 84 mln euro) oraz Arabia Saudyjska (2 proc. - 48 mln euro).

W strukturze wywozu produktów mlecznych dominującą pozycję zajmują sery i twarogi, których eksport stanowił 35 proc. wartości. Ogółem sprzedano ich zagranicę 244 tys. ton, głównie były to sery dojrzewające poduszkowe (tzw. żółte). Na kolejnych pozycjach uplasowały się mleko płynne i śmietana oraz mleko zagęszczone i w proszku.

skup mleka, Marcin Wroński, KOWR, mleczarnie

Skup mleka będzie lepiej monitorowany

Zwiększa się zakres danych, o których podmioty skupujące mleko krowie od rolników muszą informować dyrektora oddziału terenowego KOWR. Jest to spowodowane unijnymi przepisami. Szerszy zakres raportowanych danych pociągnął za sobą...

10 proc. wartości stanowiły lody, a 9 proc. serwatka - ich eksport znacznie wzrósł odpowiednio o 14 i o 9 proc. Spadła natomiast wywóz masła i tłuszczów mlecznych.

Eksport odtłuszczonego mleka w proszku ukształtował się na poziomie 105 tys. ton (-1 proc. r/r), a pełnego mleka w proszku około 25 tys. ton (+8,5 proc. r/r).

Warto też zaznaczyć, że Polska jest znaczącym producentem mleka w UE, szacuje się, że w 2020 r. pozyskano ok. 14,7 mln litrów tego surowca.

Jak informuje KOWR wytwórczość mleka surowego jest większa od zapotrzebowania rynku wewnętrznego. Od 2018 r. samowystarczalność utrzymuje na poziomie około 123-124 proc., a to oznacza, że znaczna jej część może być sprzedawana.

W latach 2015-2019 z Polski wywożono średnio 31 proc. wolumenu krajowej produkcji mleka. Ocenia się, że w 2020 r. udział ten wyniesie 33 proc.
 Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA