Produkcja serów w Polsce rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-11-2022,14:00 Aktualizacja: 25-11-2022,11:27
A A A
Polska na przełomie ostatnich lat znacząco zwiększyła produkcję serów i twarogów. W 2020 r. nasz kraj wyprodukował łącznie 960 tys. ton serów i tym samym uplasował się na piątym miejscu.
 
Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa produkcja serów i twarogów w Polsce rośnie. W latach 2004-2020 odnotowano wzrost o 65%. Tym samym Polskę wśród krajów Unii Europejskiej wyprzedzają tylko Niemcy, Francja, Włochy i Niderlandy. 
 
W 2020 r. krajowe zakłady wyprodukowały aż 960 tys. ton sera. Najpopularniejsze są twarogi z udziałem 51% i sery podpuszczkowe dojrzewające, których udział wyniósł 37%. 
 
Forum Genetyczne, indeks selekcyjny, bydło mleczne, buhaje, jałówki, selekcja, postęp hodowlany, produkcja mleka, PFHBiP

Dyskutowali o indeksie selekcyjnym

Indeks selekcyjny jako wsparcie hodowcy w ekonomicznym zarządzaniu stadem. To temat przewodni IV Forum Genetycznego zorganizowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).   W Centrum Edukacji...
W omawianym okresie wzrósł również eksport. Wartość sprzedaży produktów za granicę zwiększyła się z 191 mln euro do 823 mln euro. Wśród importowanego asortymentu największym zainteresowanie cieszyły się sery dojrzewające. W latach 2014-2020 około 45% krajowej produkcji trafiło na eksport.
 
Polacy konsumenci coraz chętnie wybierają ser w słodkiej postaci np. serników. Z sera są także przygotowywane lody, desery, naleśniki, pierogi z owocami, racuchy, drożdżówki, a nawet koktajle.
 
Przetwory mleczne cechują się wysoką wartością odżywczą, zawierają dużo białka, wapnia, fosforu i potasu. Twaróg jest niskokaloryczny i dlatego może być wykorzystywany w różnych dietach, także odchudzających.
 
Według przewidywań spożycie nabiału nadal będzie rosło. W obliczu zwiększających się cen żywności przetwory mleczne są nadal relatywnie tanim produktem dostarczającym odpowiednią ilość białka. 
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA