Producenci mleka w sierpniu otrzymywali niemal 1,4 zł za litr surowca

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-09-2017,14:00 Aktualizacja: 22-09-2017,14:40
A A A

Mleko w Polsce w sierpniu kosztowało niemal 1,40 złotych za litr. To o 3,5 proc. więcej niż w lipcu, kiedy to jego cena wyniosła niemal 1,34 zł/l. Surowiec drożeje również w Unii Europejskiej. W sierpniu kosztował średnio 34,48 euro za 100 kg, czyli ok 1,47 złoty za kilogram. To o 0,72 proc. więcej w stosunku do lipca, kiedy jego cena wyniosła 34,20 euro za 100 kg czyli około 1,46 zł/kg.

Mleczarnie w większości województw w Polsce płaciły w sierpniu powyżej 1,4 zł za litr mleka. To o 33,2 proc. więcej niż w sierpniu 2016 r. i o 3,5 proc. więcej od ceny wypłaconej w lipcu 2017 r. Najwyższe ceny otrzymywali producenci z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (1,44 zł/l) oraz lubelskiego (1,41 zł/l).

mleko, cena mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Mleczarnie dużo płacą za mleko, bo nie dokładają do masła

Ceny skupu mleka w ostatnich miesiącach są na zadowalającym dla hodowców bydła oraz producentów mleka poziomie. Niezadowoleni są z kolei konsumenci, którzy płacą za kostkę masła od sześciu do nawet dziewięciu złotych. Co na to...

Cena mleka przekroczyła także 1,40 zł/l w woj. mazowieckim, zachodniopomorskim oraz pomorskim. Niewiele niższa była w woj. śląskim oraz lubuskim (1,39), opolskim i wielkopolskim (1,38 zł/l) oraz dolnośląskim (1,36 zł/l), kujawsko-pomorskim i podkarpackim (1,34 zł/l).

Mleko było wyraźnie tańsze w trzech województwach. Mleczarnie w woj. świętokrzyskim płaciły za surowiec 1,31 zł/l, w woj. łódzkim 1,28 zł/l, a w woj. małopolskim tylko 1,25 zł/l.

Wysokie ceny skupu mleka wynikają z dobrej koniunktury na handel artykułami mleczarskimi. Jak informuje TVP 1 wysokie stawki dotyczą wyłącznie produktów wysokotłuszczowych głównie masła. Jego kilogram kosztuje już nawet 25 złotych.

Zakłady mleczarskie zarabiają więc na maśle. Tracą jednak na innych produktach jak odtłuszczone mleko w proszku, które kosztuje 6,8-7,3 zł/kg. Stabilne są za to ceny serów dojrzewających, które wynoszą 12,8-14,5 zł/kg.

Ceny masła już nie rosną, ale jak informuje TVP 1 ceny skupu mleka w kolejnych miesiącach powinny pójść w górę o kolejne kilka groszy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA