Producenci mleka pod ścianą. Potrzebują pracowników z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-03-2020,9:30 Aktualizacja: 19-03-2020,9:29
A A A

Hodowla bydła i produkcja mleka to bardzo ciężkie zajęcie, które wymaga pracy niemal przez 24 godziny na dobę. Właściciele dużych gospodarstw mlecznych i nie tylko, mają problem z zatrudnieniem pracowników do obsługo stada.

"Trudno do tej pracy pozyskać naszych obywateli i jedyną alternatywą by hodować bydło i produkować mleko dla polskich rolników jest zatrudnienie obywateli z Ukrainy" czytamy w liście Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Federacja podkreśla, że pracownicy z Ukrainy podejmują się tej ciężkiej pracy w wielu polskich gospodarstwach. Wielu z nich musiały jednak wyjechać do swojego kraju z uwagi na kończące się wizy, a obecnie nie mają możliwości powrotu do Polski.

mleko, skup mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, GUS

Produkcja mleka w styczniu. Jak zaczęliśmy ten rok?

Produkcja mleka w Polsce w pierwszym miesiącu 2020 roku utrzymała się na bardzo wysokim poziomie. Skup mleka w styczniu 2020 roku, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wyniósł 1 012,3 mln...

W obliczu tej sytuacji hodowcy bydła i producenci mleka mogą mieć problem ze znalezieniem pracowników do obsługi zwierząt. Zdaniem PFHBiPM grozi to nawet zaprzestaniem prowadzonej przez nich działalności.

"W imieniu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz dużej liczby hodowców bydła i producentów mleka zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie pilnych działań w celu pozwolenia na wjazd do Polski pracowników z Ukrainy" czytamy w liście PFHBiPM.

PFHBiPM apeluje również o pozwolenie na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do odwołania pracownikom, którzy mają zatrudnienie w gospodarstwach rolnych czy też w rolniczych zakładach przetwórczych, a którym w najbliższym czasie kończą się wizy pobytowe

Hodowcy podkreślają, że wszelkie ograniczania związane z panującą pandemią koronawirusa przyjmują ze zrozumieniem. Sytuacja ta jednak zagraża ich gospodarstwom i stawia w bardzo trudnej sytuacji. Chcą wypracować pewne mechanizmy, które w ramach obecnie obowiązujących przepisów i obostrzeń pozwolą im dalej funkcjonować.

Pełną treść listu PFHBiPM do Premiera Mateusza Morawieckiego znajdziesz TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA