Producenci mleka dostaną pomoc? Federacja apeluje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-03-2020,15:30 Aktualizacja: 16-03-2020,15:24
A A A

Hodowcy bydła i producenci mleka oczekują na decyzje ministerstwa rolnictwa i schematy pomocowe.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o uruchomienie pomocy publicznej dla hodowców bydła mlecznego oraz producentów mleka dotkniętych skutkami kryzysu.

Hodowcy bydła mogą ponieść duże straty w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19 i wprowadzonego na terenie Polski stanu zagrożenia epidemiologicznego.

PFHBiPM, próbne doje, bydło mleczne, krowy mleczne, ocena wartości użytkowej, koronawirus, covid-19

Federacja wstrzymuje próbne doje krów mlecznych

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wstrzymuje próbne doje związane z prowadzeniem oceny wartości użytkowej bydła mlecznego. - Bardzo dobrze rozumiemy słowa premiera RP, który bezpośrednio uczulał...

- Ochroną i wsparciem należy objąć rolników, których gospodarstwa zostaną objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, borykających się z problemami odbioru mleka przez podmioty skupujące. Dodatkowo wnioskujemy o jasne schematy rozwiązań i wytyczne postępowania na wypadek kwarantanny dla producentów rolnych związanych z rynkiem mleka - mówi Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

PFHBiPM zwróciła się do ministra rolnictwa o podjęcie wszelkich możliwych działań, które zabezpieczą polskich hodowców i producentów mleka oraz zminimalizują negatywne skutki epidemii.

Rynek surowców rolnych, który będzie przeżywał trudności, pośrednio oddziałuje na unijny rynek mleka. W związku z tym branżę mleczarską prawdopodobnie czekają problemy.

PFHBiPM, polska izba mleka, rynek mleka, koronawirus

Organizacje z rynku mleka reagują na epidemię koronawirusa

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w Polsce i potencjalne zagrożenie zarażeniem koronawirusem, wprowadzamy dodatkowe środki ostrożności - poinformowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów...

Działania wspierające polskiego rolnika, również te o charakterze odszkodowawczym czy związane z ubezpieczeniem chorobowym, są zatem konieczne.

Spółdzielnie mleczarskie, jak podaje PFHBiPM, już informują o zwiększonym popycie na produkty mleczarskie ze strony sieci handlowych, co może w późniejszym czasie skutkować zachwianiem rynku.

- W związku z zaistniałą sytuacją uważamy, że pomoc ministra rolnictwa jest niezbędna. Apelujemy o podjęcie działań w trybie pilnym, ponieważ w zaistniałej sytuacji polskim hodowcom i producentom mleka należy się ochrona i pomoc - podkreślił Leszek Hądzlik.


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA