Poziomy kontra pionowy – porównanie wozów paszowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-02-2016,12:25 Aktualizacja: 01-02-2016,12:49
A A A

Firma Blattin jako pierwsza w Polsce przeprowadziła test porównawczy dwóch technologii przygotowania TMR-u. Do testu wykorzystano 18 letni wóz poziomy o pojemności 13 m3 oraz 10 letni wóz pionowy o pojemności 12 m3.

Porównanie pionowego i poziomego systemu tnąco-mieszającego w wozach paszowych towarzyszył 16 Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego firmy Blattin Polska, której cykl odbył się w ostatnim tygodniu stycznia.

test wozów paszowych, Blattin, TMR

Doskonały TMR w teorii i praktyce

Firma Blattin w ostatnim tygodniu stycznia zorganizowała cykl spotkań w ramach XVI Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego. Jedno ze szkoleń odbyło się 27 stycznia w Nakle nad Notecią, a prezentacja pracy wozów...

W jednym z testów, który odbył się w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy oddział w Minikowie wzięły udział dwa wozy paszowe. Jeden z czterema poziomo ustawionymi wałami ślimakowymi, a drugi z jednym ślimakiem pionowym.

Do obydwóch maszyn równocześnie wrzucone zostały komponenty dawki, wśród nich pasza treściwa, częściowo pocięta słoma, siano, sianokiszonka z trawy oraz kiszonka z kukurydzy, które były mieszane przez 23 minuty. Po tym czasie przygotowany TMR został wysypany i poddany ocenie struktury i składu przez uczestników szkolenia oraz prof. dr hab. Zygmunta M. Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Wynik testu jednoznacznie pokazały, że TMR przygotowany w wozie poziomym był bardziej jednorodny, a jego składniki zostały pocięte lepiej.

Więcej informacji na temat porównania wozów paszowych będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 2/2016. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA