Powstaje polski indeks ekonomiczny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-12-2018,9:45 Aktualizacja: 09-12-2018,9:49
A A A

Trwają prace nad polskim indeksem ekonomicznym. Jest on także indeksem hodowlanym, z tą różnicą, że potencjał genetyczny zwierząt, czyli ich wartość hodowlana, jest tam wyrażany w złotówkach.

Dzięki temu możliwe jest uwzględnienie w nim wielu cech, które bezpośrednio przekładają się na zysk producentów. Są to np. wydajność mleczna czy cechy funkcjonalne związane z płodnością i zdrowiem.

W ramach projektu tworzenia indeksu ekonomicznego do hodowców posiadających stada o różnej wielkości i poziomie produkcji trafiły ankiety. Ich wyniki pozwoliły na stworzenie rankingu najistotniejszych dla nich cech.

gumy strzykowe, dój, mastitis, aparat udojowy

Gumy strzykowe. Dlaczego są takie ważne?

Guma strzykowa jako jedyna część sprzętu udojowego bezpośrednio kontaktuje się ze strzykiem. Chroni go przed działaniem podciśnienia. Ma również zapewnić odpowiednią stymulację, masaż oraz obieg krwi. Gumy strzykowe pracują nawet 750 godzin...

Na trzecim miejscu znalazła się wytrwałość laktacji, która mówi o stabilnej produkcji mleka w całym okresie jej trwania. Informacje na ten temat są zbierane w trakcie próbnych udojów.

Na drugim miejscu znalazł się łatwy przebieg porodów. Jest to najważniejsza cecha w przypadku pierwiastek. Hodowcy często biorą ją pod uwagę, poszukując buhajów do krycia jałówek. W Polsce prowadzona jest dla niej ocena użytkowości.

Na pierwszym miejscu w rankingu polskich hodowców znalazła się zdrowotność racic. W tym przypadku ocena była prowadzona pośrednio w oparciu o cechy typu i budowy nóg i racic.

Długowieczność oraz zdrowotność wymienia, które znajdują się w indeksie PF, także są istotne dla hodowców. Pokrywają się one z kierunkami doskonalenia na świecie.

Więcej informacji na temat polskiego indeksu ekonomicznego można znaleźć w najnowszym magazynie Hoduj z Głową Bydło nr 6/2018. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA