Polski sektor mleczarski chce dzielić się doświadczeniem z ukraińskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-06-2024,11:10 Aktualizacja: 19-06-2024,11:11
A A A

Przedstawiciele sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy spotkali się 17 czerwca w Białymstoku wspólnie z przedstawicielami rządów obu krajów.

Wynikiem spotkania było podpisanie Memorandum of Understanding (MoU).

Memorandum ma za zadanie promowanie i wspieranie zamierzeń sektora mleczarskiego Ukrainy w zakresie ujednolicania działalności zgodnie z wymogami UE.

W ramach memorandum mają być również tworzone wspólne stanowiska, opinie i informacje na temat wymiany handlowej artykułami mleczarskimi Polski z Ukrainą, także w kontekście przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską.

system kaucyjny, mleko, przetwory mleczne, produkty mleczne, ZPPM, Marcin Hydzik, branża mleczarska, opakowania, kaucja

Branża mleczarska odetchnęła. Chodzi o system kaucyjny

Środowisko mleczarskie od wielu miesięcy walczyło o wyłączenie mleka i jego przetworów z systemu kaucyjnego. Postulaty branży przyniosły spodziewany efekt. Podsekretarz stanu Anita Sowińska 13 czerwca podczas podsumowania nowelizacji ustawy...

Celem memorandum jest ponadto utrzymywanie stałego dialogu między przedstawicielami sektora mleczarskiego w Ukrainie i w Polsce oraz udziału ekspertów w opracowaniu wspólnej mapy drogowej dla europejskiej integracji ukraińskiego sektora mleczarskiego.

Wymiana doświadczeń w zakresie integracji europejskiej polskiego przemysłu mleczarskiego z ukraińskim ma być jednym z głównych obszarów współpracy w ramach memorandum.

Polskie mleczarstwo wspiera ukraińskie

Strona polska zadeklarowała udzielanie konsultacji i rekomendacji w zakresie harmonizacji ustawodawstwa ukraińskiego z ustawodawstwem UE w dziedzinie przemysłu mleczarskiego.

Przedstawiciele polskiego mleczarstwa, wspólnie z ukraińskim, będą wspierać obustronny handel na poziomie krajowym i europejskim oraz wzajemnie informować się o aktualnych trendach i zmianach w ustawodawstwie.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE

Wciąż produkujemy więcej mleka

Meldunkowy skup mleka w kwietniu 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 130,5 mln litrów. Systematyczny wzrost skupu mleka jest od wielu lat odnotowywany w naszym kraju. Średniorocznie wynosił on...

– Memorandum jest wyraźnym sygnałem dla naszych kolegów z innych krajów UE, że polski sektor mleczarski chce pełnić rolę lidera w zakresie wymiany wiedzy i informacji odnośnie dzielenia się naszym doświadczeniem w wejściu Ukrainy do UE – mówiłą podczas spotkania Agnieszka Maliszewska, dyrektor Biura Polskiej Izby Mlek.

– Powinno nam zależeć na tym, aby produkty zarówno z Ukrainy jak i z Polski, trafiały na rynki trzecie oraz na tym, żeby wspólnie budować ten potencjał – mówił Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski.

Krajewski podkreślił również, że obecnie Polska 6-krotnie więcej eksportuje do Ukrainy, niż z niej importuje, przez co ten rynek w żaden sposób nie zagraża krajowemu.

Pełen komunikat z podpisania memorandum znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA