Początek roku przyniósł ożywienie na rynku mleka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-01-2017,14:45 Aktualizacja: 12-01-2017,20:42
A A A
Hodowcy bydła i producenci mleka mogą odetchnąć z ulgą. Wraz z początkiem roku średnia cena skupu za litr surowca przekroczyła 1,30 zł – informuje radiowa Jedynka.
 
Wzrost cen mleka jest notowany od lipca 2016 r. i wpływa na to kilka czynników.
 
-  Z jednej strony maleje unijna produkcja, z drugiej rośnie globalne zapotrzebowanie na mleko, między innymi w Chinach. Produkcja maleje i powoduje, że na rynku zostają najsilniejsi. To oni są najbardziej odporni na zmienne cykle koniunkturalne. Tak samo dzieje się na zachodzie czy północy kontynentu – tłumaczył Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
 
Jak dodał ekspert ze spadkiem cen mleka unijni producenci borykali się od chwili zniesienia systemu kwot mlecznych w 2015 roku. Obserwowana od niedawna stała tendencja wzrostu cen pozwala prognozować, że to koniec cenowego dołka.
 
- W momencie kiedy spadek cen skupu wyniósł 30 procent, handlowcy notowali zyski obniżone jedynie o 9 procent. Ceny na sklepowych półkach praktycznie nie reagowały na duże zamieszanie cen w ostatnich latach. A to odbywało się kosztem głównie producentów - tłumaczył Radosław Iwański.
 
Obecnie najlepsze ceny za mleko otrzymują producenci z Podlasia, najmniej rolnicy z województwa łódzkiego i małopolskiego.
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA