Pastwiska bez drutu kolczastego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2016,10:40 Aktualizacja: 08-06-2016,11:41
A A A

Do grodzenia nowych pastwisk nie powinno się używać drutu kolczastego. A tam, gdzie go użyto, powinien zostać zastąpiony innym materiałem - wskazuje ministerstwo rolnictwa.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zgłosił do resortu liczne pytania hodowców bydła w tej sprawie. Rolnicy mają bowiem wątpliwości, czy jest dozwolone ogrodzenie drutem kolczastym pastwisk i łąk oraz czy, gdy takie ogrodzenie istnieje może pozostać.

pastwisko, krowy mleczne, trawy, ruń

Niewykorzystany potencjał pastwisk

Pastwiska w Polsce są zaniedbane a ich potencjał często pozostaje niewykorzystany. Co to jest pastwisko? To teren pokryty wielogatunkowym zbiorowiskiem roślinnym, z którego zwierzęta pobierają paszę. Nazwa tych użytków zielonych nie...
Urzędnicy odpowiedzieli, że zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z 28 czerwca 2010 r. "w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej, zwierzęta hodowane w systemie otwartym (w tym m.in. bydło z wyjątkiem cieląt, konie, owce i kozy), utrzymuje się w warunkach nieszkodliwych dla ich zdrowia oraz niepowodujących urazów, uszkodzeń ciała lub cierpień".

"Przyjmując, że czasowy wypas zwierząt należy traktować w podobny sposób, jak stałe utrzymywanie zwierząt w systemie otwartym, należy uznać, że powyższy przepis powinien być również stosowany do pastwisk. Mając na uwadze, że kontakt zwierzęcia z drutem kolczastym może spowodować znaczne zranienie, do grodzenia pastwisk nie powinno się stosować tego materiału. W przypadku już istniejących ogrodzeń powinno się stopniowo odchodzić od używania drutu kolczastego, zastępując go innymi środkami, nie powodującymi urazów u zwierząt, np. elektrycznym pastuchem" - wyjaśniło ministerstwo.

W przypadku łąk przeznaczonych jedynie do koszenia, gdzie nie przebywają zwierzęta można stosować drut kolczasty do grodzenia powierzchni.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA