Niewielka korekta cen w skupie bydła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-11-2023,13:45 Aktualizacja: 28-11-2023,9:53
A A A
Ceny skupu bydła ogółem w trzecim tygodniu listopada nieznacznie spadły. Podobny trend odnotowano w przypadku mięsa wołowego, które w ciągu tygodnia potaniało o 1%.
 
Bydło rzeźne w dniach od 13 do 19 listopada w ciągu tygodnia potaniało o 0,1% do wartości 9,74  zł za kg wagi żywej. Cena ta była o 2,5% niższa niż przed miesiącem i o 12% niż uzyskiwali producenci przed rokiem. 
 
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, dostawcy za bydło w kategorii wiekowej 8-12 miesięcy uzyskiwali średnio 9,53 zł za kg. Notowania te były o 4,8% niższe niż przed tygodniem oraz o 9,5% niż przed miesiącem. Cena ta była jednocześnie o 14,4% niższa niż przed rokiem.
 
wołowina, produkcja wołowiny, bydło mięsne, woda, woda zielona, woda niebieska, wodna pitna, LoweKrowe, opasy, mity

Obalamy mity: ile wody potrzeba na produkcję wołowiny?

Produkcja zwierzęca w ostatnim czasie jest przedstawiana jako jednoznaczne zła, niepotrzebna i wpływająca negatywnie na klimat. Jednym z najczęściej powielanych mitów jest olbrzymie zużycie wody potrzebne do produkcji kilograma wołowiny....
Dostawcy za byki w kategorii wiekowej 12-24 miesiące uzyskiwali średnio 10,82 zł za kg. Cena ta była taka sama jak przed tygodniem i o 2,4% niższa niz przed miesiącem. Byki te były jednocześnie o niemal 9% tańsze niż przed rokiem. 
 
Byki powyżej 24 miesięcy w ciągu tygodnia podrożały o 0,1% do wartości 10,69 zł za kg. Cena ta była o 2% niższa niż przed miesiącem oraz o 10% niż przed rokiem. 
 
Producenci za krowy uzyskiwali średnio 7,83 zł za kg, czyli o 0,4% mniej niż przed tygodniem. Cena ta była jednocześnie o 3,5% niższa niż przed miesiącem, a także o 16,8% niż przed rokiem. 
 
Jałówki powyżej 12 miesięcy skupowano średnio po 10,70 zł za kg wagi żywej. Były one o 0,3% tańsze niż przed tygodniem oraz o 0,6% niż przed miesiącem. Producenci uzyskiwali jednocześnie o 7,3% mniej za ten żywiec niż przed rokiem. 
 
W trzecim tygodniu listopada ćwierćtusze wołowe kompensowane z buhajków do 2 lat zbywano średnio po 20,18 zł za kg, czyli o 1% taniej niż tydzień wcześniej oraz o 2% niż przed miesiącem. Cena tego asortymentu wołowego była o 7% niższa niż przed rokiem.
 
Średnia cena zakupu byczków od 8 dni do 4 tygodni w typie mlecznym wynosiła 821,81 zł za sztukę, a w typie mięsnym 1223,37 zł za sztukę. 
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA