Mleko będzie droższe? Ceny w końcu zaczynają iść w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-07-2016,8:30 Aktualizacja: 22-07-2016,13:46
A A A

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim jako jedna z pierwszych w Polsce zdecydowała się na podniesienie ceny mleka - informuje TVP 1. Wzrost jest niewielki, ale po wielu miesiącach kryzysu to bardzo dobra informacja.

- Od pierwszego sierpnia na pewno wejdzie nowa regulacja cenowa wyższa od 6 do 10 groszy co jest po okresie długiej stagnacji i spadkowej frekwencji dobrą wiadomością dla rolników - mówił dla TVP 1 Andrzej Minarczuk, prezes OSM Kosów Lacki.

Ceny mleka w górę są korygowane także przez kilka innych mleczarni w Polsce. Choć jak donosi TVP 1 zdaniem ich prezesów podwyżki te nie oznaczają jeszcze końca kryzysu w Polsce. Wzrost popytu na masło i galanterię to za mało, żeby już ogłaszać koniec kilkuletniego dołka w branży mleczarskiej.

mleko, Unia Europejska, produkcja mleka, komisja europejska

Producenci mleka otrzymają pomoc, ale powinni ograniczyć dostawy surowca

500 milionów euro dla fermerów w UE, którzy zostali dotknięci kryzysem. Taka jest propozycja Komisji Europejskiej. Pieniądze te mają trafić głównie do producentów mleka. Jak informuje TVP 1 w zamian oczekuje ona...

- Dynamika została wyhamowana. Dzisiaj trudno jest odpowiedzieć jak to się będzie dalej kształtowało, bo to wszystko zależy od producentów mleka, na ile oni są w stanie wytrzymać, ten poziom cen który mieli obecnie - mówił dla TVP 1 Tadeusz Proczek, prezes OSM Grodzisk Mazowiecki.

21 lipca w Warszawie odbyło się sympozjum na temat aktualnej sytuacji w sektorze i na rynku mleczarskim. Przy okazji spotkania prezesi spółdzielni mleczarskich ocenili unijną pomoc. Ich zdaniem 22 mln Euro to zdecydowanie za mało, żeby uspokoić obecną sytuację, a rekompensaty za ograniczanie dostaw mleka to przyznanie się do tego, że zniesienie kwot było błędem.

- Ja sobie nie wyobrażam, że pojadę do swoich rolników i powiem, ograniczajcie produkcję mleka. Trzy lata temu namawialiśmy ich na zwiększenie produkcji, a dzisiaj co? - mówił dla TVP 1 Tadeusz Badach, prezes OSM Krasnystaw.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA