Mleczarstwo wychodzi z kryzysu czy przeżywa stagnację?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-09-2016,11:30 Aktualizacja: 15-09-2016,11:33
A A A

Mleko jest coraz droższe. Czy to oznacza, że kryzys w mleczarstwie mamy już za sobą? Opinie na ten temat są podzielone. Hodowcy i prezesi mleczarni nie są optymistami. Analitycy rynków rolnych przepowiadają z kolei poprawę sytuacji. Kto ma racje?

- Ceny mleka spadły znacznie a mimo to w przypadku mleczarni pogorszyły się wszystkie wskaźniki rentowności. Myślę że wpłynęły na to kary za produkcję, które zakłady muszą płacić za producentów, ponieważ ci mają je rozłożone na raty - mówiła prof. Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podczas dyskusji, która odbyła się w ramach trwającego w Jachrance XIV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Rynek mleka ma się coraz lepiej

Ceny produktów mleczarskich gwałtownie poszły w górę. Jak informuje TVP 1 cała branża zastanawia się, czy wpłynął na to większy popyt czy może są to rynkowe spekulacje? Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, aby w Europie powstała...

- Wielkość produkcji wzrosła ponieważ hodowcy bronili się przed niską ceną skupu. Mamy liczne zobowiązania, kredyty itd., dlatego żeby móc je spłacać produkujemy więcej mleka - tłumaczył tę sytuację Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Większa produkcja mleka może się opłacać zwłaszcza teraz, kiedy ceny surowca idą w górę. Niestety zdaniem Jana Dąbrowskiego, prezes OSM Łowicz zwyżka cen skupu właśnie się skończyła.

- Obawiam się, że dobra koniunktura na rynku właśnie dobiegła końca, a wzrost cen został już osiągnięty. Teraz sytuacja ponownie będzie się pogarszać - tłumaczył Dąbrowski.

Wtórował mu Stanisław Duch, dyrektor baranowskiego oddziału Mlekovity, który nie widzi pozytywów i sygnałów mówiących o poprawie sytuacji. Za to jego zdaniem zapowiada się bardzo trudny rok zarówno dla hodowców i producentów ze względu na suszę oraz dla przetwórców.

arr, rynek mleka, branża mleczarska, produkcja mleka, ceny mleka

Pomoc za ograniczenie produkcji mleka. Rząd przyjął rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem pomocy na ograniczenie produkcji mleka, przedłożone przez ministra rolnictwa. W lipcu z powodu trudnej sytuacji na...

Odmiennego zdania był Jakub Olipra, ekspert sektora agro w banku Credit Agricole, który w ożywieniu rynku w Chinach upatruje szansy dla polskiego i europejskiego mleczarstwa.

- Chiny są dużym importerem produktów mleczarskich i myślę, że w końcu sytuacja ta spowoduje, że unijne jak i polskie mleczarstwo skorzysta z faktu zniesienia kwot mlecznych i nieograniczonej produkcji - mówił Olipra.

Rynek mleka nie jest stabilny, a Bruksela nie myśli o rolnikach, tłumaczył Krzysztof Banach, producent mleka oraz wiceprezydent PFHBiPM.

- Urzędnicy wybudowali sobie własne magazyny, tam magazynują produkty i biorą za to dopłaty, zamiast przeznaczyć te pieniądze na dofinansowanie do eksportu. Po chwili te produkty wejdą na rynek i spowodują obniżkę cen skupu - tłumaczył Banach.

Kwoty mleczne, zdaniem Banacha, były pożądane przez europejskich producentów mleka choć urzędnicy przedstawiali to inaczej.

- Hodowcy z innych krajów wcale nie chcieli zniesienia kwotowania produkcji. To tylko urzędnicy tak przedstawiali tę sytuację. Tymczasem jak rynek mleka nie będzie trzymany w ryzach czeka nas zupełna destabilizacja. Dlatego obawiam się, że jak zapłacimy już całą karę to kwoty wrócą - mówi Banach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA