Koniec dobrej passy dla producentów bydła. Ceny w skupie spadły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-01-2024,8:00 Aktualizacja: 24-01-2024,13:30
A A A
Notowania bydła ogółem w drugim tygodniu stycznia po dwukrotnym wzroście spadły. Największa obniżka dotyczyła bydła w wieku 8-12 miesięcy, którego cena spadła o niemal 3%. 
 
Krajowe zakłady w dniach od 8 do 14 stycznia za bydło ogółem płaciły średnio 9,69 zł za kilogram wagi żywej, czyli o 0,6% mniej niż przed tygodniem. Cena ta była jednocześnie o 2% wyższa niż przed miesiącem i o niemal 10% niższa niż uzyskiwali producenci przed rokiem. 
 
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, dostawcy za bydło w kategorii wiekowej 8-12 miesięcy uzyskiwali średnio 10,06 zł za kg. Notowania te były o 2,7% niższe niż przed tygodniem oraz o 1,3% niż przed miesiącem. Cena ta była jednocześnie o 3,9% niższa niż przed rokiem.
 
opas bydła, wolce, kastracja buhajków, produkcja wołowiny, grupa producentów,

Opas wolców się opłaca

Prowadzi opas buhajów, jałówek, a od niedawna również wolców. Te ostatnie cechują się optymalnym otłuszczeniem tuszy i można uzyskać za nie nawet o 1 złotych za kilogram wyższą cenę.    Marcin Wysocki z...
Dostawcy za byki w kategorii wiekowej 12-24 miesiące uzyskiwali średnio 10,83 zł za kg. Cena ta była o 0,1% niższa niż przed tygodniem i o 1,8% wyższa niż przed miesiącem. Byki te były jednocześnie o 7% tańsze niż przed rokiem. 
 
Byki powyżej 24 miesięcy w ciągu tygodnia potaniały o 0,4% do wartości 10,70 zł za kg. Cena ta była o 1,6% wyższa niż przed miesiącem oraz o 8% niższa niż przed rokiem. 
 
Producenci za krowy uzyskiwali średnio 7,61 zł za kg, czyli o 0,1% więcej niż przed tygodniem. Cena ta była jednocześnie o 0,7 % wyższa niż przed miesiącem, a także o 8% niższa niż przed rokiem. 
 
Jałówki powyżej 12 miesięcy skupowano średnio po 10,57 zł za kg wagi żywej. Były one o 0,1% tańsze niż przed tygodniem. Jednocześnie cena jałówek była o 0,8% wyższa niż przed miesiącem oraz o 7,8% niższa niż przed rokiem. 
 
W drugim tygodniu stycznia zakłady mięsne zbywały kompensowane ćwierćtusze wołowe z młodych buhajków do 2 lat średnio po 20,27 zł za kg. Cena ta była o 4 gr za kg wyższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 2 gr za kg niż przed miesiącem. Asortyment ten był jednocześnie o 5% tańszy niż przed rokiem.
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA