Jak COVID-19 wpłynie na branżę mleczarską?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-04-2020,10:00 Aktualizacja: 17-04-2020,18:56
A A A
Pandemia koronawirusa doprowadziła do tego, że notowania na rynku produktów mlecznych spadają w szczycie sezonu. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku gwałtownie zbliżają się do poziomu ceny interwencyjnej.
 
Rozprzestrzeniający się COVID-19 spowodował nagłe zamknięcie większości usług gastronomicznych, co wpłynęło na dostawców świadczących usługi w sektorze rolnym. 
 
W efekcie sektor stanął w obliczu kryzysu spowodowanego przez zewnętrzne dla rolnictwa czynniki. 
 
cena skupu mleka, skup interwencyjny, bydło mleczne, producenci mleka, Spomlek

Cena skupu mleka spadnie do 1 zł za litr?

COVID-19 wywołał ograniczenia w eksporcie mleka oraz spadek konsumpcji wewnętrznej. Może to wywołać upadki najsłabszych mleczarni i gospodarstw produkujących mleko.   - Eksport mleka nie załamie się całkowicie, ale znacząco spadnie. Spadnie...
Nastroje na rynku produktów mlecznych są negatywne, a ceny spadają w szczycie sezonu. 
 
Notowania odtłuszczonego mleka w proszku zbliżają się do poziomu ceny interwencyjnej, co wywiera ogromną presję na ceny zbytu. 
 
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w marcu indeks cen produktów mlecznych na świecie, po czteromiesięcznym wzroście, uległ obniżeniu i ukształtował się na poziomie 203,5 punktów.
 
Jest to efekt spadków cen mleka w proszku, do czego przyczynił się mniejszy globalny popyt importowy wywołany pandemią COVID-19. W marcu spadły również ceny masła i sera.  
 
W Polsce na przełomie marca i kwietnia, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, odnotowano ponowny spadek cen masła w blokach, przy jednoczesnym wzroście cen masła konfekcjonowanego. 
 
W dniach od 30 marca do 5 kwietnia masło w blokach kosztowało przeciętnie 14,38 zł za kg. To o około 1% mniej niż tydzień wcześniej, o 0,3% mniej niż przed miesiącem i 17% mniej jak przed rokiem.
 
skup interwencyjny mleka i mięsa, USA, pomoc dla rolników,  koronawirus,

W USA rusza interwencyjny skup mleka i mięsa

Amerykański rząd chce pomóc rolnikom poszkodowanym w wyniku pandemii koronawirusa. W tym celu planuje skupować mleko i mięso w ramach pakietu pomocowego.   Rolnicy w USA w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem mają ogromne problemy ze...
Cena zbytu masła konfekcjonowanego wyniosła 16,81 zł za kg i była o 2% wyższa niż w poprzednim tygodniu, o 1% wyższa niż miesiąc wcześniej, ale o 10,5% niższa niż przed rokiem. 
 
Za odtłuszczone mleko w proszku uzyskiwano 9,97 zł za kg. To o 4,5% mniej niż tydzień wcześniej i o 11% mniej niż przed miesiącem. 
 
Cena pełnego mleka w proszku wyniosła 12,58 zł za kg. To nieznacznie bo o 0,4% więcej niż przed tygodniem, ale o 1% mniej niż miesiąc wcześniej. 
 
Zdaniem przedstawicieli europejskiej organizacji zrzeszającej rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca spadek cen może być ograniczony między innymi przez wdrożenie niezbędnych środków i uruchomienie prywatnego przechowywania wszystkich produktów mleczarskich.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA