Hodowcy bydła stracą 30 mln złotych. Minister pozostaje głuchy na ich głos?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-05-2019,13:30 Aktualizacja: 20-05-2019,13:18
A A A

Minister rolnictwa chce zmniejszyć o około 60 procent dofinansowanie do tzw. postępu biologicznego. Jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w jej przypadku oznacza to kwotę rzędu 30 mln złotych.

Pieniądze te, jak informuje federacja, trafiają bezpośrednio do hodowców bydła mlecznego i producentów mleka, a nie do związków.

Dotacja ta wspiera również prowadzenie oceny wartości użytkowej bydła mlecznego, z której korzysta ponad 20 tys. gospodarstw produkujących blisko 60 proc. mleka sprzedawanego do spółdzielni mleczarskich i prywatnych podmiotów.

Pieniądze z dotacji są również przeznaczone na prowadzenie ksiąg hodowlanych dla bydła mlecznego.

minister rolnictwa, protest, Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, dofinansowanie do postępu biologicznego

Hodowcy wygwizdali ministra rolnictwa w Poznaniu

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski został wygwizdany przez hodowców zrzeszonych w Polskiej Federacji Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka podczas wystawy zwierząt hodowlanych. Narodowa Wystawa Zwierząt...

W ubiegłym roku do ksiąg hodowlanych zostało wpisanych łącznie 335 tys. szt. cieliczek i krów.

W sumie pod oceną znajduje się ok. 800 tys. sztuk bydła, a do ksiąg hodowlanych wpisana jest prawie taka sama liczba sztuk.

"Dotacja z budżetu państwa sprawia, że usługa w postaci oceny wartości użytkowej bydła jest tańsza, obecnie o jedną trzecią w porównaniu do rynkowych cen, a zarządzanie księgami hodowlanymi bezpłatne. Minister, czyli polski rząd kupują te usługi dla hodowców taniej, nie dopuszczając do ich uwolnienia rynkowego" czytamy w stanowisku PFHBiPM.

Federacja podkreśla, że jeśli dotacja zostanie odebrana wówczas cena usług wzrośnie, co uderzy po kieszeni bezpośrednio hodowców bydła mlecznego i producentów mleka.

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, hodowla zwierząt, jan krzysztof ardanowski, bydło mięsne

Minister odpiera zarzuty hodowców. Rząd wspiera produkcję zwierzęcą

- Zarzut, że nie wspieramy produkcji zwierzęcej w Polsce jest zarzutem, który nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością - mówił do hodowców Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Od piątku w Poznaniu odbywa się Narodowa...

"Dotacja na ocenę zaspokoi jedynie 10 - 12 proc. kosztów jej świadczenia, takie są wstępne szacunki, a koszt prowadzenia ksiąg hodowlanych podniesie się o blisko 60 proc. Dopiero co minister uszczuplił wydatki na rozwój hodowli o ponad 10 mln zł poprzez ustawę budżetową. Jeśli tę kwotę doliczymy do obecnej próby blokowania środków, kwota cięć wzrasta do 60 mln zł" czytamy w stanowisku PFHBiPM.

PFHBiPM od 2007 roku jest członkiem Międzynarodowego Komitetu ds. Oceny Użytkowości Zwierząt ICAR, a od 2010 roku posiadaczem Certyfikatu Jakości ICAR, który stanowi uwierzytelnienie wiarygodności usług, prowadzonych przez nią na podstawie norm oraz zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Organizacje branżowe skierowały do ministra rolnictwa oficjalne pismo w sprawie zmniejszenia dofinansowania do tzw. postępu biologicznego. Można je znaleźć TUTAJ.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA