Dostawy mleka w UE mniejsze niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2016,8:05 Aktualizacja: 02-09-2016,8:52
A A A

W czerwcu - w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - zmniejszyły się dostawy mleka w Unii Europejskiej. Bruksela informuje, że mleczarnie w skupiły w tym miesiącu 13,1 mln ton surowca (+2,7 proc.).

Mimo spadku produkcji w czerwcu, łącznie w pierwszej połowie roku dostawy mleka w UE były o 3,3 proc. większe od ubiegłorocznych. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas podają, że z ośmiu największych producentów we Wspólnocie najgłębszy spadek dostaw odnotowano we Włoszech - 17,4 proc. (r/r).

mleko, Unia Europejska, produkcja mleka, komisja europejska

Dopłaty za ograniczanie produkcji mleka. Polska otrzyma 15 mln euro

Zmniejszenie produkcji mleka to główne założenie programu pomocowego przygotowanego przez Komisję Europejską. Jak informuje Polska Izba Mleka do jej biura wpłynęło pismo ministra rolnictwa w sprawie konsultacji społecznych projektu...

Producenci z Wielkiej Brytanii dostarczyli do mleczarni o 6,5 proc. surowca mniej niż przed rokiem, a z Francji o 3,4 proc. Dostawy mleka w Hiszpanii spadły z kolei o 2,4 proc, w Polsce o 2,2 proc., a w Niemczech o 1,2 proc.

W przypadku największych graczy na rynku jedynie w Irlandii i Holandii mleczarnie skupiły więcej surowca niż w czerwcu 2015 r. - odpowiednio o 7,9 i 4,8 proc.

W pierwszej połowie br. u większości największych dostawców do mleczarni sprzedano więcej mleka niż w pierwszej połowie minionego roku. Największą dynamiką wzrostu odnotowano w Holandii (12,6 proc.), Irlandii (10,3 proc.) i Polsce (5,1 proc.). Dostawy w Niemczech wzrosły o 3,7 proc., we Włoszech o 2,8 proc., w Hiszpanii o 2,3 proc., a we Francji były  takie same jak przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA