Dobry rok dla producentów mleka. Cena skupu może być rekordowa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2018,15:00 Aktualizacja: 11-01-2018,15:17
A A A

W pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. średni poziom indeksu światowych cen artykułów mleczarskich FAO był aż o 36 proc. wyższy niż rok wcześniej. Mimo, że w ostatnim kwartale stawki poleciały w dół.  

Wzrost cen był wynikiem ograniczenia podaży mleka w pierwszych miesiącach roku oraz wzrostu popytu na produkty mleczarskie. Od stycznia do końca marca produkcja surowca u czterech największych eksporterów produktów mleczarskich była o 0,9 proc. niższa rok do roku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

produkcja mleka, mleko, zakłady mleczarskie, branża mleczarska, dostawy mleka, skup mleka

Dostawy mleka będą rosły, ale wolniej niż dotychczas

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej w 2030 roku dostawy mleka do mleczarni w Unii Europejskiej wyniosą 175,2 mln t i będą o 13,3 proc. większe niż w 2017 r. Oznacza to, że w latach 2018-2030 dostawy surowca będą zwiększać się średnio co...

Z kolei od początku roku do grudnia wolumen importu wszystkich podstawowych grup wyrobów był większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zakupy OMP i produktów dla niemowląt zwiększyły się po 36 proc., PMP o 17 proc., serów o 14 proc., a masła o 12 proc.  

Poprawa koniunktury na światowym rynku mleka znalazła odzwierciedlanie we wzroście cen skupu w Polsce. Według danych GUS w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. średnia stawka była na poziomie 1,37 zł/litr netto (+27 proc.). Można zatem przypuszczać, że w całym 2017 r. przeciętna cena przekroczy wynik z 2014 r. (1,37 zł) i będzie najwyższa w historii.  

Producenci mleka, zachęceni wyższymi cenami skupu i dużą dostępnością pasz, zwiększyli dostawy surowca do mleczarni. Według GUS w ub.r. (poza grudniem) do skupu trafiło 10,4 mld l mleka (+4,7 proc. r/r).   

W ostatnim kwartale 2017 r. na rynku światowym obserwowano spadki cen produktów mleczarskich, które przełożyły się na obniżki stawek zbytu w Polsce.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA