Czy bydło zostanie objęte dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-11-2023,8:05 Aktualizacja: 27-11-2023,8:12
A A A

Trwają prace nad dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych IED (Industrial Emissions Directive). Mają się one zakończyć do końca tego roku w ramach tzw. trilogów.

Są to negocjacje między Komisja Europejską, Parlamentem Europejskim oraz ministrami rolnictwa krajów członkowskich.

Komisja Europejska chce, aby oprócz trzody chlewnej i drobiu dyrektywa obejmowała również bydło mleczne i mięsne.

– Niebawem ważne negocjacje w sprawie dyrektywy o emisjach przemysłowych. My wiemy, że bydło nie jest instalacją przemysłową. Czas żeby zrozumieli to politycy w Brukseli – mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

W skupie bydła utrzymuje się spadek cen

Cena żywca wołowego w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadła łącznie o około 4 gr za kg. W drugim tygodniu listopada ustabilizowała się ona na poziomie 9,74 zł za kg wagi żywej.    Na przełomie października i listopada na rynku...

Dyrektywa zakłada, że gospodarstwa rodzinne powyżej 150 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP), będą traktowane jako instalacje rolno-przemysłowe.

Z analiz Copa-Cogeca wynika, że proponowane zmiany doprowadzą do wzrostu obciążeń administracyjnych oraz kosztów i dotkną 184 tys. gospodarstw w całej Unii Europejskiej.

Wprowadzenie tych przepisów zakłóci warunki handlu międzynarodowego i osłabi konkurencyjność unijnej żywności na światowych rynkach.

Jednocześnie nikt nie ma pewności, czy uda się wynegocjować z krajami trzecimi warunki lustrzane czyli wprowadzić do umów handlowych takie same wymagania dla towarów importowanych.

Polska walczy o to, aby bydło pozostało jako wyjęte spod dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED).

– Jako federacja sprzeciwiamy się zaostrzeniu przepisów, które forsuje Komisja Europejska. Póki co gospodarstwa utrzymujące bydło mleczne i mięsne nie są objęte tą dyrektywą – mówi Dorota Grabarczyk, analityk rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka dodając:

– Jeśli jednak komisarzom uda się wprowadzić zapis, że zostaną do niej włączone także stada bydła powyżej 150 DJP, będzie to stanowić kolejne wyzwanie dla rolników polegające m.in. na większej biurokracji i kosztach.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA