Cena skupu mleka niższa nawet o 50 gr. Może się stać towarem luksusowym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2023,10:10 Aktualizacja: 06-02-2023,10:47
A A A

Interwencji w sprawie drastycznych obniżek cen skupu mleka w mleczarniach domaga się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (IRWŁ). A przedstawicielka Polskiej Izby Mleka podkreśla, że obniżki cen w skupie są nieuniknione.

Jak podaje prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, zakład OSM Radomsko obniżył cenę skupu aż o 50 groszy za litr, a inne mleczarnie – choć w mniejszym stopniu – także podyktowały niższe ceny.

"Tak drastyczne obniżki i zejście poniżej 2 zł za litr mleka dla rolnika będzie skutkować nieopłacalnością produkcji mleczarskiej, a co za tym idzie likwidacją stad krów mlecznych przez rolników i brakiem krajowego mleka w sklepach - wskazuje szef IRWŁ, prosząc o pilną interwencję Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, mleko przezutowe, produkty mleczarskie, masło, sery, mleczarstwo w Polsce

Wzrost produkcji i spekulacja wpływają na ceny mleka

Cena skupu mleka w grudniu ubiegłego roku wyniosła 2,75 złotych za litr. Zakłady mleczarskie poinformowały, że w styczniu obniżą notowania od 30 do nawet 60 groszy, co boleśnie odczują producenci tego surowca. Ilość mleka trafiająca do mleczarni...

Mleko, zdaniem szefa IRWŁ, może stać się towarem luksusowym. Już teraz wielu rolników, a zwłaszcza młodych, nie chce prowadzić własnej hodowli z powodu nadmiernych obciążeń i dużych nakładów pracy.

Zaczął się potężny kryzys

O kryzysie na rynku mleka w podsumowaniu pierwszego miesiąca tego roku napisała ponadto Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka (PIM).

"Zauważalny już pod koniec 2022 roku trend spadkowy w obszarze cen płaconych rolnikom nadal się utrzymuje. Tylko nieliczni zdecydowali się na utrzymanie stawek, choć wiadomo, że obniżki cen w skupie są nieuniknione. Jeśli zakład/spółdzielnia ma przerwać ten kryzys, musi obniżyć ceny – wylicza we wpisie umieszczonym w jednym z serwisów społecznościowych Maliszewska dodając:

"Przy tym wszystkim przedsiębiorstwa obserwują wzrastające niemal codziennie koszty produkcji. Rosną ceny energii (czekamy na decyzję rządu w zakresie stabilizacji cen), ceny paliwa, koszty pracy, ceny opakowań, eksport staje się coraz mniej opłacalny, ponieważ w podobnej sytuacji są dziś inne kraje. Do tego ogromna inflacja, która czyni ten czas jeszcze trudniejszym"

Według niej, wiele zakładów odnotowuje straty. Bo zaczął się potężny kryzys, o którym mówiło się od kilku miesięcy.

sery, produkty mleczne, masło, ceny, mleko w proszku,

Ceny większości przetworów mlecznych spadły

Notowania większości monitorowanych produktów mlecznych w trzecim tygodniu stycznia spadły. Wyjątek stanowi masło w blokach, którego cena wzrosła o 0,5%.   Jak wynika z danych GUS w grudniu 2022 r. do krajowych mleczarni trafiło...

Jedyny beneficjent – sieci handlowe

"A tu jeszcze nieustanna presja ze strony sieci handlowych, które wręcz w szalony sposób naciskają na dostawców, by obniżyli ceny swoich produktów. Czy my jako konsumenci widzimy te obniżki w sklepach? Nie!!! W czasie, kiedy koszty produkcji w zakładach i spółdzielniach mleczarskich wzrosły o 60-70 procent, branża tylko w 20 proc. przeniosła te koszty na konsumentów – wskazuje przedstawicielka PIM dodając:

"A ile płacimy w sklepach? Codziennie więcej. Co to znaczy? Jedynym beneficjentem kryzysu są sieci handlowe!!! Zaczynam się zastanawiać, czy nie jest to próba świadomego niszczenia polskiego mleczarstwa?"

Agnieszka Maliszewska apeluje do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie, czy czasami nie jest tu nadużywana przewaga kontraktowa. Jak dodaje, rolnicy i spółdzielnie w tym czasie stanowią jedność i razem chcą przerwać ten kryzys.

Na koniec Maliszewska zachęca przedstawicieli sieci handlowych do wnikliwej analizy swojego tekstu i refleksji, bo "niesprzedane mleko może popłynąć parkingami przed waszymi sklepami".

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA