Cena i skup mleka w lipcu w Unii Europejskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-09-2022,10:05 Aktualizacja: 30-09-2022,10:24
A A A

Podaż mleka w Unii Europejskiej, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pozostaje ograniczona mimo rekordowo wysokich cen.

Skup mleka w lipcu 2022 r. był wyższy w relacji rocznej o 45 tysięcy ton (0,4%). W okresie od stycznia do lipca obniżył się on jednak o 0,5% rok do roku.

Skup mleka w lipcu w relacji rocznej wzrósł w 12 państwach członkowskich. Wzrost ten dotyczył Polski (5,8%), Holandii (3,5%), Belgii (4,2%) oraz Irlandii (1%).

Spadek produkcji mleka u znaczących producentów dotyczył Niemiec (0,6%), Francji (0,2%), Hiszpanii (6,5%) oraz Włoch (0,8%).

mleko, produkcja mleka, mleczarstwo, skup mleka, energia, gaz, prąd, minister rolnictwa, produkcja mleka, skup mleka

Producenci mleka i przetwórcy stoją w obliczu licznych zagrożeń

Polskie mleczarstwo stoi przed dużymi wyzwaniami. Są one związane głównie z zapowiadanymi ograniczeniami dostaw prądu i gazu. Mogą one wpłynąć na redukcję produkcji artykułów mleczarskich. - Część spółdzielni mleczarskich może...

Skup mleka u światowych konkurentów UE w lipcu wzrósł jedynie w USA (+0,2%). Obniżył się za to w Wielkiej Brytanii (-0,9%), Australii (-7,9%) i Nowej Zelandii (-5,6%). W skali roku był wszędzie niższy.

W okresie od stycznia do lipca skup mleka w relacji rocznej był wyższy w 9 państwach członkowskich, w tym w Polsce (2,4%) oraz we Włoszech (1,5%).

Spadek produkcji mleka dotyczył Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Rumunii, Malty i Grecji.

Cena mleka rośnie

Cena skupu mleka w UE-27 nadal rośnie. W lipcu 2022 r. ukształtowała się na poziomie 51,1 euro za 100 kg co oznacza wzrost o 42% rok do roku oraz po 47% względem 5-letniej średniej.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Mleczarnie płacą coraz więcej

Średnia cena mleka w Polsce w sierpniu wzrosła, a mleczarnie płaciły za ten surowiec średnio 238,97 zł/hl. Cena mleka w sierpniu, która średnio w Polsce wyniosła 238,97 zł/hl, była o 2,3% wyższa niż w lipcu (233,67 zł za hl) oraz aż o 58,8%...

Cena mleka w sierpniu wg prognoz ma być jeszcze wyższa i wynieść 52 euro/100 kg.

Średnia cena skupu mleka w lipcu była wyższa we wszystkich państwach członkowskich w relacji rocznej. Największe wzrosty odnotowano na Litwie (+76%), Łotwie (+60%) oraz w Holandii (+58%).

Skup mleka ekologicznego

Skup mleka ekologicznego w lipcu stanowił 4,3% skupionego surowca ogółem. Jego największy udział dotyczył Austrii, Szwecji oraz Danii, a najniższy Polski, Portugalii i Estonii.

Różnica w cenie między mlekiem ekologicznym a konwencjonalnym wynosi 4,5 euro/100 kg.

Cena mleka ekologicznego w Słowacji, Francji i Estonii była najniższa, a najwyższa na Cyprze, w Danii i Holandii. W Belgii i na Łotwie była ona niższa względem konwencjonalnego.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA