Byki terroryzują mieszkańców wsi. Nie są bezpańskie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2021,11:10 Aktualizacja: 17-12-2021,11:20
A A A

Kilka byków terroryzuje wieś Malęcino (pow. bytowski, woj. pomorskie). Stanowią zagrożenie dla dzieci i dorosłych, niszczą uprawy i inne mienie, a właściciel zwierząt nie czuje się winny i wskazuje, że ktoś niszczy pastuch zabezpieczający pastwisko.

- Mam działkę na obrzeżach Malęcina i te byki regularnie wyjadają mi warzywa, niszczą sad i załatwiają się wprost na podwórku. Można powiedzieć, że na wycieraczkę. Brat mieszka obok i zamontował duże okno tarasowe. Mało brakowało, a jeden z byków staranowałby je i wszedł do salonu - opowiada mieszkanka Malęcina na łamach portalu "Gazety Miasteckiej", która zajęła się sprawą.

byki na drodze, Jankowice, gmina Nowe Miasto nad Pilicą, KPP Grójec

Byki uciekły z gospodarstwa. W zwierzęta uderzyła ciężarówka

Jeden z trzech byków, które dały nogę z hodowli, padł w wyniku obrażeń po uderzeniu przez ciężarówkę na trasie wojewódzkiej. Sprawę wyjaśnia policja. Stróże prawa zostali zaalarmowani o zdarzeniu drogowym w...

Kolejne osoby wymieniają zaś m.in. niszczenie przez potężne zwierzęta lusterek samochodowych czy placu zabaw, zagrożenie dla dzieci udających się na szkolny autobus, robienie szkód na podwórkach, w przydomowych ogrodach i na polach.

- Przez te byki mam bardzo duże szkody w rzepaku. Zgłaszałem to do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powiedzieli mi, że trzeba to zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii, co uczyniłem - powiedział "Gazecie" rolnik z pobliskiej Kamnicy.

Mieszkańcy podkreślają ponadto, że byki są coraz bardziej śmiałe i nie reagują na próby przegonienia. Bezowocne miało ich zdaniem także okazać się alarmowanie o sytuacji policji. Co istotne, zwierzęta nie są właściwie bezpańskie bowiem należą do gospodarza z pobliskiej wsi Gatka.

- Rozmawialiśmy z tym rolnikiem, a on nic sobie z tego nie robi. Raz nawet powiedział, że byki wrócą do niego, jak spadnie śnieg, a teraz mają się wypaść. Faktycznie są dobrze odżywione, więc pod kątem dbania o zwierzęta nic nie można mu zarzucić. Problem w tym, że żywią się na czyjś koszt - komentowali mieszkańcy Malęcina.

Hodowca nie poczuwa się do winy. Twierdzi, że zwierzęta mu uciekają, ponieważ ktoś niszczy zabezpieczenie pastwiska oraz uwalnia "upalowane" na łańcuchach zwierzęta. - Niestety, ktoś niszczy mi ciągle "pastuch" i chociaż początkowo myślałem, że to zwierzyna leśna, to jednak okazuje się, że najprawdopodobniej ktoś złośliwy to robi - stwierdził właściciel byków.

Jak zapewnił, przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii byli w jego gospodarstwie i nie dopatrzyli się żadnych nieprawidłowości, na co ma dowód w postaci protokołu. Niedawno z inicjatywy organizacji prozwierzęcej, w asyście policji, temu gospodarzowi odebrano psy w związku z zaniedbaniami w opiece.
 

źródło: "Gazeta Miastecka"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA