Byk i jałówka uciekły rolnikowi i grasują w lesie. Władze ostrzegają mieszkańców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2021,11:00 Aktualizacja: 28-05-2021,11:16
A A A

Zbiegłe z gospodarstwa bydło hasa po lesie pod Garwolinem na Mazowszu. Miejscowe władze samorządowe apelują do mieszkańców w sprawie byka i jałówki, które mogły się już dorobić potomstwa.

„W związku z otrzymanym powiadomieniem przez starostę powiatu garwolińskiego, dotyczącym możliwości zetknięcia się z dwoma zbiegłymi zwierzętami gospodarskimi (byk i jałówka) z gospodarstwa rolnego na terenie gminy Borowie, które mogą przebywać na terenach leśnych i przyległych do lasów, prosimy o zachowanie ostrożności w przypadku ich spotkania oraz o niezwłoczne zgłoszenie tego faktu służbom porządkowym. Umożliwi to wsparcie działań właściciela zwierząt, zmierzających do ich odłowienia" - czytamy w serwisie informacyjnym gminy Garwolin.

ucieczki byków, nowa kornica, powiat łosicki, bydło mięsne rasy Limousine

Byki uciekły z gospodarstwa i podczas załadunku. To duże zagrożenie

Byki, które uciekły podczas załadunku, udało się po dwóch godzinach wyłapać rolnikom, strażakom i policjantom. Te groźne zwierzęta dały też nogę z gospodarstwa w innym miejscu. 2 grudnia apel do mieszkańców wystosowała Komenda...

Mieszkańcy informację o miejscu spotkania zwierząt mogą przekazać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego - na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej 112.

Według wiedzy samorządowców, bydło bytuje w lesie i na obszarach przyległych od 19 września 2020 r. Widziano je na terenach gmin Borowie i Miastków Kościelny, a dotychczas podejmowane próby odłowienia nie przyniosły rezultatu.

"Bardzo prawdopodobne jest, że zaginione zwierzęta będą w liczbie powiększonej o potomstwo i mogą przebywać na obszarach leśnych i terenach przyległych do lasów na terenie gmin: Borowie, Parysów, Miastków Kościelny i Garwolin" - czytamy w komunikacie.

Bytujące w środowisku naturalnym zwierzęta gospodarskie, w tym przypadku byk i jałówka, z biegiem czasu mogą nabrać zachowań charakterystycznych dla dzikich zwierząt. Nie można zatem wykluczyć, że w sytuacji zagrożenia mogą być agresywne wobec ludzi, stąd ostrzeżenie.

"W ośmiomiesięcznym okresie ich bytowania w środowisku naturalnym nie były sygnalizowane służbom porządkowym przypadki zagrażania przez nie bezpieczeństwu ludzi, stanowiące podstawę do zarządzenia akcji poszukiwawczej i odstrzelenia zwierząt" - podkreślają samorządowcy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA