Bydło z Deszczna zostanie przebadane i zarejestrowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-06-2019,18:00 Aktualizacja: 10-06-2019,17:59
A A A

Rada Sanitarno-Epizootyczna zapoznała się z informacjami dotyczącymi bezpańskiego stada bydła liczącego 180 zwierząt różnej płci i wieku utrzymywanego w gminie Deszczno w woj. lubuskim.

Rada uwzględniła również decyzję władz państwowych odnośnie pozostawienia przy życiu wszystkich zwierząt tworzących stado. Główny lekarz weterynarii podjął ją na polecenie ministra rolnictwa.

Główny lekarz weterynarii w związku z tą sytuacją otrzymał więc od Rady Sanitarno-Epizootycznej wytyczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa epizootycznego.

Zwierzęta z tego stada, zgodnie z wytycznymi, należy poddać oznakowaniu przez nadanie numeru kolczyka. Wszystkie sztuki powinny zostać natychmiast urzędowo zbadane w kierunku gruźlicy, enzootycznej białaczki bydła i brucelozy zgodnie z przepisami ujętymi w krajowym prawodawstwie weterynaryjnym.

Inspekcja Weterynaryjna, lekarze weterynarii, minister rolnictwa, protest Inspekcji Weterynaryjnej

Inspekcja Weterynaryjna protestuje. Będą blokady dróg

Inspekcja Weterynaryjna ma dzisiaj (10 czerwca) zaostrzyć protest. Jej pracownicy domagają się natychmiastowego przekazania obiecanych przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego 40 mln zł na podwyżki. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej...

"Do czasu oznakowania zwierząt oraz uzyskania wyników badań urzędowych w kierunku wyżej wymienionych jednostek chorobowych zwierzęta powinny pozostawać w miejscu aktualnego przebywania stada w ścisłej izolacji od innych zwierząt" czytamy w komunikacie opublikowanym przez główny inspektorat weterynarii.

Jeśli bydło będzie zdrowe można rozważyć możliwość przemieszczenia stada do siedziby docelowej wskazanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Badania diagnostyczne uzupełniające tj. powtórzeniowe w kierunku tych chorób powinny być wykonywane w siedzibie docelowej stada

"Docelowa siedziba stada winna zapewnić zwierzętom profesjonalną obsługę i żywienie zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi dla bydła oraz powinna być wyposażona w odpowiednie pomieszczenia, gwarantujące spełnienie podstawowych warunków dobrostanu zwierząt i ogrodzone okólniki umożliwiające okresowe, swobodne przebywanie zwierząt na zewnątrz budynków inwentarskich" czytamy w komunikacie.

produkty mleczarskie, EQM, znak, Emiraty Arabskie

Importowane produkty mleczarskie będą znakowane

EQM (Emirates Quality Mark) jest to znak, który ma znaleźć się na określonych produktach mleczarskich eksportowanych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). O szczegółach dotyczących znakowania będzie można dowiedzieć się...

Bydło po tym jak trafi do nowego miejsca, zgodnie z zaleceniami rady, nie powinno mieć możliwości  swobodnego przebywania na terenie położonym na zewnątrz pomieszczeń inwentarskich oraz na terenach łąk i pastwisk położonych poza ogrodzeniem.

Zwierzęta nie powinny być przemieszczane poza siedzibę docelową z wyjątkiem sztuk przeznaczonych do uboju i utylizacji.

Rada nie zaleca również rozmnażania się zwierząt drogą krycia naturalnego lub sztucznej inseminacji.

Do łańcucha żywnościowego nie powinny trafiać produkty pochodzenia zwierzęcego oraz mięso pozyskanego ze zwierząt tworzących tych stado.
    
Zakończenie podstawowych badań urzędowych stada bydła ma się zakończyć w terminie około sześciu miesięcy.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA