BSE. Pierwszy od lat przypadek choroby w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2019,8:05 Aktualizacja: 05-02-2019,8:20
A A A

Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził przypadek BSE (tzw. choroby szalonych krów) u krowy w Polsce. Jak podkreślił jednak dyrektor instytutu prof. Krzysztof Niemczuk, to forma atypowa, która zdarza się u starszych zwierząt w wielu krajach.

Profesor Niemczuk zaznaczył, że potwierdzenie przypadku BSE u krowy w Polsce nie wpływa na możliwość eksportu polskiej wołowiny - informuje Radio ZET.  To pierwszy przypadek tej choroby w kraju od 6 lat.

bydło mięsne, BSE, wołowina, opasy

Bydło mięsne będzie droższe, bo Polska jest wolna od BSE

Eksport polskiej wołowiny wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie i gwarantuje producentom bydła mięsnego stabilne ceny. Te wkrótce mogą być jednak jeszcze wyższe w wyniku uzyskania przez nas statusu kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE...

- Zgodnie z prawodawstwem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt BSE w formie atypowej, takiej jak stwierdzono w Polsce, nie ma wpływu na nasz status, jako kraju o znikomym ryzyku występowania BSE - poinformował Niemczuk.

W poniedziałek Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt podała w komunikacie, że otrzymała od Pawła Niemczuka, Głównego Lekarza Weterynarii w Polsce informację o wykryciu na Dolnym Śląsku przypadku nietypowej gąbczastej encefalopatii bydła (nietypowej BSE).

Według komunikatu organizacji podejrzenie nietypowej BSE (bez wystąpienia objawów klinicznych) u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim wystąpiło 24 stycznia, a 31 stycznia potwierdzono je laboratoryjnie - została zabita i zutylizowana.

Krzysztof Niemczuk wyjaśnił, że takie sytuacje zdarzają się "raz na jakiś czas" u starszych krów i "nie są niczym nowym w państwach, które mają status znikomego ryzyka wystąpienia BSE". Atypowe BSE stwierdzono ostatnio w Kanadzie, Brazylii czy w Irlandii.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt również zaznaczyła, że "fakt ten nie ma żadnego wpływu na oficjalną ocenę zagrożenia BSE w Polsce".

źródło: Radio ZET

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA