Anemia u cieląt – porada od firmy Blattin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-02-2024,9:00 Aktualizacja: 08-02-2024,6:21
A A A

Hodowcy bydła zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

Blattin, XXI konferencja Blattin, TMR, suchy TMR, wóz paszowy, Zygmunt Maciej Kowalski, żywienie cieląt, żywienie krów

Konferencje i pokazy paszowozów czyli zimowa trasa Blattin dla hodowców

Wóz paszowy jest jedną z najważniejszych maszyn w hodowli krów mlecznych. Jak wykorzystać jej wszechstronne możliwości? Na to pytanie odpowiedzą organizatorzy oraz prelegenci XXI konferencji firmy Blattin Polska dla hodowców...

W drugiej artykułu odsłonie wybraliśmy pytanie, z którym zgłosiła się do nas hodowczyni bydła mlecznego:

- Jak mogę zapobiegać anemii cieląt? Czy podawanie im żelaza, tak jak w przypadku nowo narodzonych prosiąt, ma sens i przynosi efekty? Jeśli tak, to w jakich ilościach i kiedy należy to robić? Jeśli nie, to w jaki inny sposób można jej przeciwdziałać? - pyta hodowczyni.

O odpowiedź poprosiliśmy przedstawiciela m.in. firmy Blattin, mgr inż. Wojciecha Suchodolskiego, kierownika działu bydło.

– Nawet wzorowe odpajanie cieląt dobrej jakości siarą, a tym samym dostarczenie odpowiedniej ilości immunoglobulin, nie daje nam gwarancji ich wysokiej zdrowotności. Dzieje się tak dlatego, że rodzą się one z niskim poziomem żelaza, a w składzie siary brakuje tego mikroelementu – mówi Wojciech Suchodolski.

Żelazo, jak powszechnie wiadomo, jest nieodzownym elementem syntezy hemoglobiny niezbędnej do zaopatrzenia i transportu tlenu w organizmie.

kwasica żwacza, krowy mleczne, Nauka - Praktyce, Krowa mleczna w pytaniach, Zygmunt Maciej Kowalski, hodowcy bydła

Jak ograniczać ryzyko kwasicy żwacza u krów mlecznych?

„Jak ograniczać ryzyko kwasicy żwacza u krów mlecznych?”. To tytuł tegorocznej konferencji naukowej z cyklu Nauka – Praktyce "Krowa mleczna w pytaniach". Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...

Niedobór tego pierwiastka powoduje zaburzenia produkcji krwi, a tym samym zwiększa ryzyko występowania chorób, zwłaszcza u nowo narodzonych cieląt.

W następstwie powoduje to anemię, której skutkami są m.in. małe przyrosty dobowe, podatność na infekcje, gorszy apetyt czy nawet niewydolność oddechowa.

Zalecenia mówią o zapotrzebowaniu u cieląt na poziomie 100 mg żelaza na dobę (20 mmol/l badanej krwi). Aby uzyskać ten poziom, wymagana jest dodatkowa suplementacja tego składnika.

– Powstaje jednak pytanie, jak mamy to zrobić, gdy mamy do czynienia z nowo narodzonym organizmem? Naszą odpowiedzią jest Blattisan Immunosan (6667 mg Fe/1 kg). Wygodna forma 15 ml tubostrzykawki zawiera nie tylko żelazo, ale również probiotyki, mające na celu zasiedlenie flory jelitowej bakteriami kwasu mlekowego, co w znaczny sposób ogranicza ryzyko występowania biegunki – mówi Suchodolski.

Całą wypowiedź Wojciecha Suchodolskiego dotyczącą przyczyn anemii u cieląt oraz możliwości jej zapobiegania znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 6/2023. ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA