ZUS zapłacimy od każdego zlecenia? Stracą rolnicy i renciści

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2021,13:05 Aktualizacja: 10-02-2021,13:09
A A A

Od każdego zlecenia zapłacimy ZUS. Po planowanych przez rząd zmianach prowadzący działalność nie będą już mieli ulgi w składkach. Stracą renciści i rolnicy.

"Rzeczpospolita" dotarła do projektu ustawy przewidującego nałożenie składek na około 900 tys. osób zatrudnionych na zleceniu. "To może zwiększyć wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o około 4 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że zmiany są nieuniknione i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r." - informuje gazeta.

wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, emerytury, świadczenia, reforma emerytalna, zus

ZUS wydał niemal wszystkie emerytalne decyzje

ZUS zdecydował już o wypłacie dla 310,5 tys. osób emerytur wynikających z przepisów obniżających wiek emerytalny. Do 15 grudnia zakład wydał decyzje dla 379,2 tys. osób. To 92,5 proc. z 410 tys., które do końca roku mogą...

Dodaje, że projekt zostanie niebawem wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, wtedy też rozpoczną się negocjacje z partnerami społecznymi.

"Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest taka, że po nowelizacji zostanie przepis, w myśl którego wystarczy ubezpieczenie z jednego rodzaju działalności. Nie będą więc musieli płacić składek od każdej swojej działalności oddzielnie. Z projektu wynikają jednak zmiany w zasadach oskładkowania emerytów i rencistów prowadzących działalność gospodarczą" - podaje "Rz".

Gazeta informuje, że projekt przewiduje także wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

"W ten sposób działa obecnie ponad 70 tys. rolników - właścicieli małych wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych czy zakładów fryzjerskich. Po zmianach, jeśli nadal będą chcieli prowadzić działalność, stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przenieść się do ZUS. W praktyce oznacza to, że stracą prawo do ubezpieczenia rolniczego, za które płacą obecnie 708 zł na kwartał, i będą musieli płacić pełne składki w ZUS w wysokości nawet 1457,49 zł miesięcznie" - zauważa "Rz".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt