Ustawa w sprawie Krajowej Spółki Cukrowej z podpisem prezydenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2021,14:35 Aktualizacja: 24-06-2021,14:38
A A A

Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowela zakłada, że Skarb Państwa będzie mógł obejmować nowe akcje Krajowej Spółki Cukrowej z prawem głosu.

Zgodnie z ustawą z 1994 r., przed nowelizacją, akcje nowych emisji KSC mogą obejmować wyłącznie plantatorzy buraków cukrowych związani ze spółką umowami kontraktacji buraków oraz pracownicy KSC. Skarb Państwa może nabywać akcje, ale bez prawa głosu.

Wiktor Szmulewicz, KRIR, Narodoy Holding Spożywczy, Polska Grupa Spożywcza, Jacek Podgórski

Konsolidacja widmo. Rolnicy znów sami będą walczyć o korzystną sprzedaż

To już kolejny rok, kiedy rolnicy będą musieli stanąć do nierównej walki z zagranicznymi skupami i sieciami handlowymi - podaje "Nasz Dziennik". Gazeta zwraca uwagę, że rolnicy czekają na uruchomienie Narodowego Holdingu...

Zmieniona ustawa pozwala Skarbowi Państwa na nabywanie akcji z prawem głosu. Oznacza to możliwość dokapitalizowania KSC, a to kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej, która powstanie na bazie KSC.

Konsolidacja spółek ma polegać na podniesieniu kapitału zakładowego KSC poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji w zamian za akcje o podwyższonym kapitale. Chodzi o zwiększenie roli Skarbu Państwa w spółce, ale dzięki temu wzrośnie także wartość akcji należących do plantatorów i pracowników.

Celem budowy holdingu jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbowi Państwa silnego podmiotu, który przyczyni się do wzmocnienia przemysłu rolno-pożywczego, a tym samym wpłynie na konkurencyjność firm na rynku międzynarodowym. Obecnie większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa. Ok. 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników spółki.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"