Ustawa o wyrobie napojów spirytusowych przeszła przez parlament

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2022,14:20 Aktualizacja: 29-09-2022,11:02
A A A

Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy o wyrobie napojów spirytusowych. Nowelizacja, którą podpisał już prezydent Andrzej Duda wdraża unijne przepisy dotyczące m.in. etykietowania napojów spirytusowych.

Chodzi o uchwaloną 15 września nowelizację ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw.

Mali producenci napojów alkoholowych, Ustawa o podatku akcyzowym, Andrzej Duda

Mali producenci napojów alkoholowych zapłacą niższą akcyzę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Przewiduje m.in. preferencje podatkowe dla małych producentów napojów alkoholowych, polegające na obniżce stawki akcyzy na ich wyroby o połowę w stosunku do...

Wcześniej połączone komisje sejmowe: Gospodarki i Rozwoju oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaaprobowały 10 z 11 poprawek wprowadzonych przez Senat. Akceptacji nie uzyskała poprawka dotycząca wykreślenia przepisów o zaostrzeniu kar pozbawienia wolności dla osób produkujących i przetwarzających nielegalnie alkohol i wyroby tytoniowe.

Poprawki Senatu przyjęte przez Sejm mają charakter legislacyjno-doprecyzowujący.

Ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw reguluje zasady nadzoru nad procesem leżakowania i etykietowania napojów spirytusowych.

Nadzór będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa i za jej zgodą producent będzie mógł umieszczać informacje o okresie leżakowania (dojrzewania) napoju spirytusowego. Jest to o tyle ważne, że od długości leżakowania zależy smak i jakość, co przekłada się na wyższą cenę napoju. Takie rozwiązanie da konsumentom pewność co do wieku trunku.

ustawa o podatku akcyzowym, mali producenci alkoholu, alkohole regionalne, Sejm

Producenci regionalnych alkoholi skorzystają na zmianie ustawy

Obniżenie wysokości akcyzy dla małych producentów alkoholu przewiduje nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, którą jednogłośnie uchwalił Sejm. Na rozwiązaniu mają skorzystać m.in. producenci win,...

Nowe przepisy określają tryb prowadzenia kontroli w zakresie spełniania przez napoje spirytusowe wymagań określonych w unijnym rozporządzeniu; przekazują dyrektorowi generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa kompetencję do prowadzenia rejestrów m.in. wyrobów spirytusowych i tytoniowych. Dotychczas rejestr produkcji alkoholi był w gestii resortu rolnictwa.

Ustawa wprowadza wyłączenia z obowiązku posiadania wpisu do rejestru działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych dla przedsiębiorców posiadających zezwolenie na obrót detaliczny, którzy wyrabiają napoje spirytusowe w sposób inny niż w procesie destylacji po fermentacji, od których zapłacono podatek akcyzowy. Takie przepisy dotyczą np. barów i restauracji. Obecnie przepisy nie regulują tej kwestii.

Większość przepisów noweli ustawy wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu.  Ustawa trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ją już następnego dnia.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu