Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej do podpisu prezydenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2021,8:45 Aktualizacja: 16-04-2021,8:52
A A A

Senat opowiedział się za ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu, nie wnosząc do niej poprawek. Przedłuża ona zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30 kwietnia 2026 r.

Za ustawą bez poprawek głosowało 51 senatorów, przeciw było 48, nikt się nie wstrzymał. Podczas rozpatrywania dokumentu, zgłoszona została poprawka przez senatora Ryszarda Bobera (PSL).

państwowa ziemia, Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa, senat, tereny zielone

Państwowa ziemia na tworzenie terenów zieleni? Resort jest przeciw

Senat poparł senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach. Chodzi o projekt...

Dotyczyła możliwości sprzedaży państwowej ziemi do 5 ha - obecnie to 2 ha. Ostatecznie jednak polityk wycofał poprawkę, a senacka komisja rolnictwa rekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek.

Uchwalona 17 marca przez Sejm nowelizacja to rządowy projekt autorstwa ministerstwa rolnictwa. Została przygotowana w związku z tym, że 30 kwietnia upłynie ustawowy okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż państwowych gruntów. Projekt wydłuża ten okres o kolejne 5 lat do 30 kwietnia 2026 r.

Wraz ze wstrzymaniem sprzedaży nieruchomości z Zasobu w 2016 r., podstawowym sposobem zagospodarowania państwowej ziemi stała się dzierżawa. W ZWRSP znajduje się jeszcze ponad 1,3 mln ha, z czego 1 mln ha jest w dzierżawie.

Nowela reguluje ponadto kwestie wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie.

Doprecyzowano, że dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie musiał wskazać we wniosku o wyrażenie przez ministra rolnictwa zgody na sprzedaż państwowej ziemi, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tą sprzedaż.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 30 kwietnia 2021 r. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt