Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wreszcie uchwalona

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Fiuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2017,15:15 Aktualizacja: 24-11-2017,15:30
A A A

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. tylko ostatnia, zaś od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w ten dzień z 7 wyjątkami.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat. W trakcie prac nad dokumentem przyjęto szereg poprawek - przede wszystkim przesunięcie wejścia w życie ustawy na 1 marca 2018 r.

zakaz handlu w niedziele, rolniczy samorząd, dolnośląska izba rolnicza, dolny śląsk, rynki hurtowe

Rolniczy samorząd przeciw niedzielnemu zakazowi handlu

Dolnośląska Izba Rolnicza domaga się wyłączenia spod przepisów przyszłej ustawy o zakazie handlu w niedziele działalności na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych i w placówkach handlowych prowadzonych przez podmioty...

Ponadto poprawki doprecyzują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych. Jedna z poprawek wyłączy z zakazu sklepy internetowe.

Inna poprawka poszerza katalog podmiotów wyłączonych z tego zakazu m.in. o piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Warto dodać, że owe wyjątki od zakazu handlu od 2020 roku to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowe - ostatnie stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej