Ustawa o ODR przeszła przez Senat bez poprawek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2016,12:45 Aktualizacja: 08-07-2016,13:07
A A A

Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą nadzorowane przez ministerstwo rolnictwa, a nie przez samorządy wojewódzkie - zakłada znowelizowana ustawa o ODR-ach. Senat w czwartek nie wniósł do niej poprawek.

Za nowelą - bez poprawek - opowiedziało się 59 senatorów, 29 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jerzy Chróścikowski, senator sprawozdawca podczas debaty poinformował, że komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy.

ośrodki doradztwa rolniczego, doradztwo rolnicze, ryszard zarudzki

Komisja rolnictwa przeciw poprawkom do ustawy o ODR

Komisja rolnictwa nie poparła we wtorek żadnej poprawki zgłoszonej podczas drugiego czytania projektu ustawy o ośrodkach doradztwa rolniczego. Projekt zmienia podległość ODR-ów, które mają być nadzorowane przez ministerstwo rolnictwa,...

Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa powiedział, że rząd popiera ustawę. Poinformował senatorów, że ministerstwo przygotowuje projekt ustawy o ośrodkach doradztwa rolniczego, w którym m.in. zostaną określone szczegółowe zadania tych ośrodków.

System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.

Ustawa zakłada, że także ośrodki wojewódzkie staną się osobami prawnymi. Minister rolnictwa będzie nadawał im statuty i powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów oraz powoływał członków Społecznych Rad Doradztwa Rolniczego działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.

Obniżeniu ulegnie także wymóg dotyczący wykształcenia przez kandydatów na stanowisko dyrektora - zamiast wyższego wykształcenia magisterskiego w świetle zaproponowanych przepisów wystarczy wykształcenie wyższe. Skład Rady przy ośrodkach również ulega zmianie - zwiększy się liczba członków z 11 do 12, dodatkowo do Rady wejdzie przedstawiciel ministra rolnictwa.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia; teraz zostanie przekazana do podpisu prezydenta.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej