Unia chce aktywizować lokalne społeczności do działania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2015,10:15 Aktualizacja: 03-04-2015,10:32
A A A

2 kwietnia weszła w życie ustawa tworząca podstawy prawne dla rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS). Jest to nowy instrument rozwoju terytorialnego Unii Europejskiej, którego realizacja wynika z rozporządzenia unijnego nr 1303/2013.

RLKS będzie stosowany w ramach wspólnej polityki rolnej i rybackiej oraz polityki spójności. Ma aktywizować lokalne społeczności i włączać je w podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju ich regionu.

Ustawa o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności umożliwi skoordynowanie i ujednolicenie przyznawania pomocy w ramach RLKS. Ma także pomóc w wyborze strategii rozwoju lokalnego i w realizacji projektów, których celem jest m.in. rozwój przedsiębiorczości, zachowanie lokalnego dziedzictwa, walka z wykluczeniem społecznym i rozwój infrastruktury turystycznej - informuje biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Ustawa określa m.in. zadania organów i jednostek organizacyjnych, a przede wszystkim samorządów województw i lokalnych grup działania, w szczególności w zakresie wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. [Tutaj można zapoznać się z ustawą]

Sejm uchwalił ustawę 20 lutego 2015 r., a prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją 17 marca 2015 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement