Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustawy o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2024,9:25 Aktualizacja: 11-07-2024,9:29
A A A

Sejmowa komisja skierowała do dalszych prac projekt nowelizacji ustawy o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa.

Podczas pierwszego czytania sejmowa komisja rolnictwa przyjęła wniosek o uchwaleniu poselskiego projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Celem projektu - jak wskazał w uzasadnieniu poseł Mirosław Maliszewski (Polska 2050-TD)- jest dostosowanie polskich przepisów do zmian wprowadzonych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Nowelizacja zakłada m.in., że "obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków stanowi pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji.

krir, przepisy, odszkodowania, grunty rolne

Odszkodowania za grunty rolne zajmowane pod infrastrukturę - niezadawalające. KRIR wnosi o zmiany

Na biurko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego ma trafić wniosek o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących warunków ustalania odszkodowań za grunty rolników zajmowane pod budowę infrastruktury - linii...

Podczas dyskusji Paweł Sałek (PiS) dopytywał m.in. czy projektowana nowelizacja nie wpłynie na zwiększenie sprzedaży terenów popegeerowskich, na których znajdują się np. zabytkowe nieruchomości. Jednak - jak zapewnił wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak - taka możliwość "nie wchodzi w grę".

Wiceminister wyjaśnił, że główna zmiana, którą wprowadza projekt, polega na zastąpieniu określenia "studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego" sformułowaniem "plan ogólny gminy", co jest związane z nowelizacją ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, nakładającą na samorządy obowiązek sporządzania planów.

Komisja przyjęła wniosek o uchwalenie projektu i upoważniła biuro legislacyjne do wprowadzenia drobnych zmian redakcyjnych. Projekt został skierowany do dalszych prac.

Posłowie przyjęli też wniosek o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz niektórych innych ustaw.

Poleć
Udostępnij