Prezydent postawił kropkę nad "i" w sprawie lepszego nadzoru nad żywnością

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mchał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2022,15:00 Aktualizacja: 19-10-2022,16:44
A A A

Andrzej Duda podpisał ustawę, której celem jest m.in. zwiększenie efektywności nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym kontrolą żywności sprzedawanej w sklepach internetowych - poinformowano na stronie prezydenta.

Chodzi o nowelizację ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o ochronie roślin przed agrofagami. Dokument wdraża do polskich przepisów prawo Wspólnotowe.

ceny żywności, Indek cen w sklepach detalicznych, produkty tłuszczowe, mięso, cukier

Ceny żywności biją rekordy. Co najbardziej podrożało we wrześniu?

We wrześniu w sklepach było drożej średnio o 24,1 proc. rok do roku. O 100 proc. zdrożał cukier - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych w Poznaniu. Zdrożały...

Nowelizacja dotyczy zmiany zasad funkcjonowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz zawiera wymagania, które muszą podlegać weryfikacji i nadzorowi przez IJHARS.

Najistotniejsze zmiany zawarte w ustawie związane z nadzorem sprawowanym przez IJHARS to: doprecyzowanie zasad kontroli sprzedaży żywności prowadzonej na odległość, w szczególności za pośrednictwem internetu oraz wprowadzenie instytucji anonimowego pobrania próbki.

Nowe przepisy dostosowują ponadto funkcjonowanie IJHARS do obowiązujących wymagań w zakresie ochrony danych osobowych. W nowelizacji uzupełniona została definicja artykułów rolno-spożywczych o pasze dla zwierząt domowych, wprowadzona została definicja zakupu kontrolnego.

Ustawa dopuszcza możliwość uzyskania pomocy policji przy przeprowadzaniu kontroli przez organy IJHARS, umożliwia pobieranie próbek do kontroli oznakowania czy wykonywania fotografii kontrolowanych artykułów rolno-spożywczych. Inspekcji przyznano też możliwość stosowania sankcji w związku z realizacją nowych zadań związanych z nadzorem nad wprowadzaniem do obrotu materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością.

Zmiany dotyczą również przepisów odnoszących się do znakowania artykułów rolno-spożywczych. Natomiast nie będzie oznaczenia "dobrostan plus", ponieważ nie zgodziła się na to KE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej